"Papusza" w duńskich kinach

22 stycznia 2015 spółfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze weszła na ekrany kin w Danii.

Duńska premiera

„Papusza” w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze weszła na ekrany kin w Danii 22 stycznia 2015. Duńskim dystrybutorem filmu jest firma 41 Shadows.

„Papusza”

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest NextFilm. Obraz wszedł na ekrany polskich kin 15 listopada 2013.

Nagrody

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Film otrzymał również Wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid, nagrodę za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka na festiwalu w Macedonii, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach oraz dwie nagrody na MFF w Indiach. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych.

 

Strona duńskiego dystrybutora filmu: www.41shadows.dk.

 

Paulina Bez

22.01.2015