"Papusza" w hiszpańskich kinach

28 sierpnia 2015 na ekrany kin w Hiszpanii wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Papusza”.

Hiszpańska premiera

„Papusza” w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze weszła na ekrany kin w Hiszpanii 28 sierpnia 2015. Hiszpańskim dystrybutorem filmu jest firma Piramide Films.

„Papusza”

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety i badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue, twórcy nagradzanych filmów takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Argomedia, a koproducentami Canal+, Telewizja Polska, Studio Filmowe Kadr i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest NextFilm. Obraz wszedł na ekrany polskich kin 15 listopada 2013.

Nagrody

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie „Papusza” otrzymała m.in. nagrodę za drugoplanową rolę męską (Zbigniew Waleryś), charakteryzację (Anna Nobiel-Nobielska) i za muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Film otrzymał również Wyróżnienie specjalne jury Konkursu Głównego na 48. MFF w Karlowych Warach, trzy nagrody (najlepsza reżyseria, nagroda jury młodzieżowego, nagroda dla najlepszego aktora) na 58. MFF w Valladolid, nagrodę za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka na festiwalu w Macedonii, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach oraz dwie nagrody na MFF w Indiach. Film zebrał również bardzo dobre recenzje wśród zagranicznych krytyków filmowych.

Strona hiszpańskiego dystrybutora filmu: www.piramide-films.com.

Paulina Bez

28.08.2015