Paszporty Polityki 2017 – nominacje w kategorii film

Piotr Domalewski, Jagoda Szelc i Paweł Maślona są nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii film. 

Reżyserzy debiutanci nominowani w kategorii film

5 grudnia 2017 tygodnik Polityka ogłosił nominacje do Paszportów Polityki za rok 2017. Nominacje w kategorii film przypadły trójce reżyserów debiutantów: Piotrowi Domalewskiemu, Jagodzie Szelc i Pawłowi Maślonie. 

Piotr Domalewski

Reżyser, dramaturg, aktor. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc” zdobył siedem nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym obraz nagrodzono Złotymi Lwami w kategorii najlepszy film 2017. „Cicha noc” to świetnie opowiedziana historia oparta na wyrazistym dialogu, emocjach i wiarygodnej psychologii.

„To nie jest «dom zły». To jest dom naznaczony przez trudną polską historię, przez emigrację i próby wyrwania się do lepszego życia, przez miejsce, w którym po transformacji zapełniły się półki w sklepie, ale nie otworzyły drogi awansu − wreszcie przez los, nie dla wszystkich równie łaskawy” – Barbara Hollender. 

Film „Cicha noc” można oglądać w kinach od 24 listopada 2017. 

Jagoda Szelc 

Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła grafikę na ASP we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowe w Łodzi. Lubi eksperymentować i poszukiwać. Fascynuje ją kino Lanthimosa, Polańskiego, von Triera.

Pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień.” Jagody Szelc to obraz zbudowany na kinie gatunkowym. Na początku podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w filozoficzno-religijną metaforę, gdzie przenikają się różne wymiary i rzeczywistości.

„Szelc w swoim filmie egzorcyzmuje rodzinę i Polskę, przywołuje duchy, wprowadza w trans, wybudza uśpione w ludziach i pejzażu energie, leczy traumy. To, co wyprawia, to nawet nie jest reżyseria, to czysty szamański rytuał. Polskie kino doczekało się swojej szeptuchy” – Małgorzata Sadowska.

Paweł Maślona

Reżyser i scenarzysta. Ukończył politologię i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Paweł Maślona definiuje swoją pracę krótkim stwierdzeniem, że kręci filmy, aby ci, co je oglądają, mogli poczuć się mniej samotni.

Pełnometrażowy reżyserski debiut Pawła Maślona „Atak paniki” to brawurowa opowieść o ludziach niewytrzymujących ciśnienia rzeczywistości. Film nagrodzony przez SFP za najlepszy debiut oraz uhonorowany na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Paweł Maślona jest również laureatem Nagrody Perspektywa 2017 im. Janusza Kuby Morgensterna. 

„Film jest popisem reżyserskiej wirtuozerii, debiutant doskonale panuje nad aktorami, montażem, skomplikowaną strukturą narracyjną. W «Ataku paniki» otrzymujemy oryginalną propozycję absurdalnej, inteligentnej, czarnej komedii (gatunek w zasadzie nieobecny w najnowszym polskim kinie), celnie diagnozującej traumy i lęki naszego mieszczaństwa” – mówi Jakub Majmurek.

Nominacje w kategorii film przyznali krytycy filmowi: Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Bożena Janicka („KINO”), Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Maciejewski (Onet, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet SWPS), Jakub Majmurek  („Krytyka Polityczna”) Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Małgorzata Sadowska (Festiwal Nowe Horyzonty, blog Widzi mi się w Canal +) Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Jakub Socha (Dwutygodnik.com), Grażyna Torbicka (TVN).

25. Paszporty Polityki

Laureatów 25. Paszportów Polityki poznamy 9 stycznia 2018 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Przez 25 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów Polityki nagrodziła 147 laureatów w tym 187 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 20 Kreatorów Kultury.

Inicjatorem nagrody był zmarły w tym roku Zdzisław Pietrasik dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku Polityka.

Na podstawie informacji prasowej 


06.12.2017

Galerie zdjęć