Paweł Flis z nagrodą za zdjęcia do filmu „Demon”

Paweł Flis otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Demon” Marcina Wrony na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Sitges w Hiszpanii.

Nagroda za najlepsze zdjęcia

W ten weekend film „Demon” otrzymał kolejną nagrodę na zagranicznym festiwalu. Wcześniej obraz, którego światowa premiera odbyła się na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto został nagrodzony na festiwalach w Austin (nagroda dla najlepszego fabularnego horroru) i Hajfie (najlepszego filmu w ramach sekcji konkursowej „Between Judaism and Israelism”. Na festiwalu Sitges film otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Pawła Flisa. Operator pracował również przy wcześniejszych filmach i spektaklach telewizyjnych Marcina Wrony. Jest autorem zdjęć do takich filmów reżysera, jak m.in.: „Chrzest”, „Moja krew”, „Człowiek magnes”.

„Demon”

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Lava Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Demon” w polskich kinach od 16 października

Polska premiera filmu „Demon” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Od 16 października obraz pokazywany jest na ekranach polskich kin w całej Polsce. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

48. Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych odbył się w dniach 9-18 października 2015 w Sitges.

Więcej informacji o Festiwalu w Sitges na stronie: sitgesfilmfestival.com.

19.10.2015