Paweł Łoziński skończył 50 lat

4 grudnia Paweł Łoziński skończył 50 lat.

Paweł Łoziński jest niezwykle wnikliwym twórcą filmów dokumentalnych, który próbował swoich sił również w fabule. Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach za obrazy dokumentujące zwykłe, codzienne życie, które jak w soczewce skupiają w sobie cały świat. Jego debiutem w dokumencie był zrealizowany w 1992 r. wspólnie z Arthurem Reinhartem (autor zdjęć) film „Miejsce urodzenia”, którego bohaterem jest pisarz Henryk Grynberg, powracający po latach do rodzinnej wsi, by poznać szczegóły stojące za zaginięciem i śmiercią ojca. Film do dziś należy do najciekawszych i najbardziej poruszających polskich filmów dokumentalnych, wśród osób niezwykle go ceniących jest m.in. Władysław Pasikowski.

W 1996 r. Paweł Łoziński debiutuje w filmie fabularnym i realizuje film „Kratka”. Co ciekawe, zdjęcia do tej produkcji robi Jacek Bławut, a reżyser podczas 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje nagrodę za najlepszy debiut. Nagrodę w Gdyni otrzymuje także odtwórca głównej roli w filmie – Jerzy Kamas. Jednak pomimo niewątpliwego sukcesu artystycznego „Kratka” pozostaje jak dotąd jedynym pełnometrażowym filmem fabularnym w dorobku Pawła Łozińskiego.

Reżyser w 1999 r. otrzymuje Złotego Lajkonika podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego za film „Taka historia”, w którym sportretował swoich sąsiadów z jednej z warszawskich kamienic. W Krakowie na tym samym festiwalu pokazywany jest dowcipny i zarazem wzruszający krótki film „Siostry”, który został nakręcony na podwórku tego samego budynku, w którym toczy się akcja „Takiej historii”.

Jednym z najważniejszych filmów w dorobku Pawła Łozińskiego jest nagrodzona Prix Europa dla najlepszego dokumentu „Chemia” – zbiorowy portret ludzi chorych na raka, pacjentów Oddziału Chemioterapii Dziennej Centrum Onkologii w Warszawie. W 2012 r. w prezentowanym podczas pierwszej edycji Docs to go! filmie Paweł Łoziński pokazał, jak wygląda relacja z jego ojcem – Marcelem Łozińskim – też reżyserem. Powstał film wielowarstwowy: o tym, jak powstaje dokument oraz jak wyrwać się z cienia naszych rodziców. Warto przypomnieć, że film „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła Łozińskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Film otrzymał także Srebrny Róg w kategorii pełnometrażowego dokumentu podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ostatnim jak dotąd zrealizowanym filmem reżysera jest dokument „Werka” z 2014 r. Obecnie twórca przygotowuje we współpracy z warszawskimi zespołami mediatorów film o mediacjach rozwodowych.

Paweł Łoziński jest również pedagogiem i wspiera młodych adeptów sztuki filmowej w ich własnych realizacjach jako opiekun pedagogiczny i artystyczny.

04.12.2015