Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem w Cannes!

Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes! Nagrodzony film „Zimna wojna” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nagrodę otrzymała także aktorka Samal Yeslyamova z filmu „Ayka”, koprodukcji również współfinansowanej przez PISF.

Paweł Pawlikowski dedykuje nagrodę Januszowi Głowackiemu

Paweł Pawlikowski otrzymaną w Cannes nagrodę poświęcił pamięci Janusza Głowackiego. „Chciałbym zadedykować tę nagrodę Januszowi Głowackiemu, wielkiemu polskiemu autorowi, który odszedł zeszłego lata” – powiedział Pawlikowski. Twórca „Zimnej wojny” mówił o tym, że w twórczości Głowackiego odnajduje rzeczy, które kocha w Polsce: poczucie humoru, otwartość, delikatność, odwagę. „O te rzeczy musimy walczyć, aby ich nie zatracić, żeby duch Janusza Głowackiego nie zginął” – podkreślał reżyser. Twórca dziękował swoim aktorom, autorowi zdjęć Łukaszowi Żalowi oraz producentkom: Ewie Puszczyńskiej i Tany’ji Seghatchian.

„Po raz pierwszy od dawna polski film znalazł się w selekcji oficjalnej w Cannes. Bardzo za to dziękuję. Widzę tu aktorów, którzy znosili tortury, wymęczyłem ich na planie” – mówił, odbierając nagrodę, Paweł Pawlikowski.

Po wręczeniu nagród odbyła się konferencja prasowa z nagrodzonymi twórcami. Paweł Pawlikowski opowiedział dziennikarzom m.in. o tym, jak pracuje nad swoimi filmami: „Kiedy jestem na planie bardzo wiele zmieniam, wspólnie pracując z moim operatorem, który jest moją twórczą drugą połową (…). Moje kino opowiada bardziej obrazami, niż dialogiem” – podkreślał, opowiadając o znakomitym przyjęciu „Zimnej wojny” przez festiwalową publiczność. „Wiele filmów jest realizowanych pod festiwale. Ten film na pewno taki nie jest (…). Pokazuję w tym filmie historię naszego kraju poprzez ludzi i emocje (…). Mam nadzieję, że mój film otworzy wielu polskim twórcom drogę do dalszej pracy” – dodawał.

To pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. „Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji.

Film ze wsparciem PISF

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Polskim dystrybutorem jest firma Kino Świat.

Nagroda aktorska dla Samal Yeslyamovej

Nagrodę dla najlepszej aktorki 71. MFF w Cannes otrzymała aktorka Samal Yeslyamova z filmu „Ayka” Siergieja Dworcewoja, koprodukcji współfinansowanej przez PISF. „Ayka” jest koprodukcją pięciu krajów. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor Siergieja Dworcewoja. Producentami ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films, a ze strony niemieckiej Thanassis Karathanos oraz Martin Hampel z Pallas Film. Pozostali koproducenci to Eurasia Film Production (Kazachstan), JuBen Pictures (Chiny), KNM (Monako).

Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film. Postprodukcją dźwięku po stronie polskiej zajmowała się Joanna Napieralska.

Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, MDM, Eurimages oraz Rosyjskiego Ministerstwa Kultury.

Więcej informacji o filmach nagrodzonych na 71. MFF w Cannes: www.festival-cannes.com.

Marta Sikorska


19.05.2018