Październik w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon przygotowało wiele ciekawych wydarzeń na nadchodzący miesiąc. Gościem specjalnym Iluzjonu będzie Mike Leigh. Odbędzie się również dodatkowa projekcja filmu „Wielka droga” Michała Waszyńskiego.

Retrospektywa Mike’a Leigh

Od 23 do 31 października w Iluzjonie odbędzie się retrospektywa twórczości Mike’a Leigh. Część tytułów, zawartych w programie retrospektywy zatytułowanej „Sekrety i kłamstwa Mike’a Leigh”, nigdy nie była pokazywana w Polsce. 23 października publiczność Iluzjonu będzie miała okazję spotkać się z reżyserem osobiście.

70. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo

W nadchodzącym miesiącu mija 70. rocznica tragicznej śmierci Eugeniusza Bodo, jednego z najbardziej popularnych, a także najbardziej lubianych aktorów wśród publiczności kin i teatrów przedwojennej Polski. W dniach 1-14 października kino Iluzjon przypomni niezapomniane filmy z jego udziałem. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa plakatów i fotosów pochodzących ze zbioru Filmoteki Narodowej.

20. rocznica śmierci Federico Felliniego

31 października mija 20 lat od śmierci Federico Felliniego. Dla wszystkich fanów wielkiego mistrza, kino Iluzjon przygotowało jego filmową retrospektywę, która potrwa od 1 do 27 października. W programie znajdą się m. in.: „Wywiad”, „Wałkonie”, „Noce Cabirii”, „Słodkie życie” i „Miasto kobiet”.

70. urodziny Catherine Deneuve

W październiku swoje 70. urodziny będzie obchodzić Catherine Deveuve. Kino Iluzjon wraz z Instytutem Francuskim postanowiło uczcić nadchodzący jubileusz aktorki przygotowując przegląd filmów z jej udziałem. W dniach 3-22 października w Iluzjonie będzie można zobaczyć m. in. przełomowy w karierze Deneuve „Wstręt” oraz niezapomniane role w dziełach: „Panienki z Rochefourt”, „Tristana” czy „Piękność dnia”. W programie retrospektywy znajdą się również „Zagubione dusze”, „Ostatnie metro”, „Życie zamku” czy też kultowy, wampiryczny film z Davidem Bowie – „Zagadka nieśmiertelności”.

Dodatkowa projekcja „Wielkiej drogi”

W związku z ogromnym zainteresowaniem widzów filmem „Wielka droga” w reż. Michała Waszyńskiego, Iluzjon przygotował dodatkową projekcję, która odbędzie się 2 października o godz. 18.15. Obraz ten ze względów cenzuralnych przez wiele lat w okresie PRL-u właściwie nie istniał. Dzisiaj historycy filmu uznają go za pierwszy polski film fabularny zrealizowany po wojnie, choć nakręcony poza granicami kraju. Dzieło Waszyńskiego ukazuje losy Polaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, a następnie formujących armię gen. Andersa. Niewątpliwym atutem filmu jest udział samego generała Andersa oraz jego żony – Renaty Bogdańskiej-Anders, będącej odtwórczynią jednej z głównych ról.

Wspomnienie o Teresie Tuszyńskiej

Teresa Tuszyńska była jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Stworzyła niezapomnianą kreację Margueritte w filmie „Do widzenia, do jutra”, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Grała u wybitnych polskich twórców m. in.: Kutza, Morgensterna, Lenartowicza. Na początku lat 70. nieoczekiwanie zniknęła ze świata filmu. 9 października o godzinie 19.00 razem z Mirosławem Januszem Nowikiem – autorem filmu „Teresa Tuszyńska Movie” oraz książki zatytułowanej „Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej”, Iluzjon przywoła wspomnienia na temat tej intrygującej postaci.

Sekcja dokument

W Sekcji dokument Iluzjon zaprezentuje film Elżbiety Chrzanowskiej zatytułowany „Dom. Warszawa – Meksyk”, w którym autorka konfrontuje mieszkańców dwóch miast: Polaków w mieście Meksyk i Meksykanów w Warszawie. Ukazuje tym samym koloryt miejsc, które zamieszkują na emigracji, a także proces adaptacji w odmiennej kulturze. Premiera dokumentu, nad którą honorowy patronat objęła Filmoteka Narodowa, odbędzie się 11 października o godzinie 20.15.

Święto kina animowanego

28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji „Theatre Optique” Emile’a Reynauda. W związku z tym bezprecedensowym wydarzeniem, Iluzjon, wraz z Instytutem Francuskim, zorganizuje pierwszą polską edycję Święta Kina Animowanego. W programie festiwalu znajdą się filmy zrealizowane przez francuskie studia animacji np. klasyczne filmy Michela Ocelota, czy „Dzień wron” w reż. Jeana-Christophe’a Dessainta. Przegląd potrwa od 18 do 20 października.

Cykl edukacyjny Kino/Teatr

W nadchodzącym miesiącu w Iluzjonie odbędzie się czwarta już odsłona cyklu edukacyjnego Kino/Teatr – organizowanego wspólnie przez Teatr Narodowy i Filmotekę Narodową. Będzie można zobaczyć filmy ukazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich zamknięty świat czy wreszcie samych twórców i ich pracę. Na najbliższym spotkaniu – 22 października o godzinie 19.30, Iluzjon zaprezentuje filmową adaptację powieści Klausa Manna: „Mefisto”, w reżyserii węgierskiego twórcy Istvána Szabó. Gościem wieczoru będzie aktor Teatru Narodowego Mariusz Banaszewski, który udzieli publiczności swego komentarza na temat obejrzanego dzieła.

Kino od kuchni

29 października o godzinie 19.00 Iluzjon zaprasza na drugie po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach cyklu Kino od kuchni, którego tematem będą tajniki realizacji i produkcji dzieła filmowego. Józef Hen, po projekcji obrazu „Don Gabriel” Ewy i Czesława Petelskich, opowie widzom o swoich doświadczeniach związanych z pracą nad scenariuszem adoptowanym.

Pokazy specjalne

W tym miesiącu w bloku Pokazy specjalne Iluzjon pokaże m. in. nagrodzony Złotą Palmą film „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” w reżyserii Abdellatifa Kechiche’go czy dramat „Droga na północ” w reżyserii Mikiego Kaurismäki.

Mały Iluzjon

Kinowym ekranem w Małym Iluzjonie zawładną w tym miesiącu wszelkiej maści czworonogi. Mali widzowie zobaczą m. in. „Powrót Lessie”, „Reksia Robinsona”, „Psa w kuchni”, ale też pełną niezapomnianych przygód „Podróż Kota w Butach” i niezwykłą „Legendę o wilku Lobo”, zamieszkującym rozdroża Nowego Meksyku.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl. Ceny biletów na seanse: 10-16 zł

 

Na podstawie informacji prasowej

26.09.2013