"Performer" w kinach

9 października 2015 na ekrany polskich kin wejdzie film „Performer” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Performer”

„Performer” to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performersu „Baloniarz” powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem.

Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

Wyjątkowy projekt

„Performer” jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performance’u Oskara Dawickiego, który pracuje obecnie nad swoim opus magnum – projektem „Mowa jest srebrem”. Połączenie obrazów sztuki performensu i aktorstwa sprawia, że „Perfomer” jest odważnym, nowoczesnym projektem przekraczającym granice gatunków.

Film współfinansowany przez PISF

„Peformer” jest najnowszą pełnometrażową produkcją Wajda Studio, która powstała we współpracy z Telewizją Polska S.A., Kosma Films, Heliograf, FilmFactory, Artcore i Art Stations Foundation. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego producentami są Kuba Kosma i Wojciech Marczewski.

Nagroda Filmowa PISF, MSN i Szkoły Wajdy

„Performer” zainspirował inicjatywę mającą na celu zbliżenie środowiska sztuk wizualnych i filmowego – Nagrodę Filmową. Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy corocznie organizują konkurs i wręczenie Nagrody Filmowej w wysokości 500.000 PLN na produkcję filmu fabularnego dla artysty poruszającego się pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią.

Nagroda ma na celu promocję kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi oraz utartymi sposobami konstruowania formy filmowej. Zwycięzca konkursu na mocy porozumienia pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie a Szkołą Wajdy zobligowany jest uczestniczyć w Programie Fabularnym Studio Prób, pracując nad nagrodzonym projektem. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współprodukuje nagrodzone projekty, jak również włącza je do własnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

Rotterdam i Berlin

Światowa premiera „Performera” odbyła się 26 stycznia 2015 roku w ramach 44. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Film był również pokazywany na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, w ramach sekcji Forum Expanded i otrzymał nagrodę Think: Film Award.

„Performer” w kinach od 9 października

Film „Performer” wejdzie na ekrany polskich kin 9 października 2015. Polskim dystrybutorem obrazu jest Solopan.

05.10.2015