"Perspektywa" dla K. Jungowskiej

17 listopada 2014 w kinie Kultura po raz czwarty wręczono nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. W tym roku laureatką została Katarzyna Jungowska za film „Piąte: Nie odchodź”.

Perspektywa

to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość.

 

– To jest bardzo szczególna nagroda – myślę, że i przyjemna i trudna, dlatego, że jest ona dla Państwa pewnego rodzaju zobowiązaniem, żebyście w swojej drodze twórczej nie szli na kompromisy, nie robili rzeczy, które już dawno zostały zrobione, żebyście byli sobą i żebyście nieśli opowiadaną nam – zwykłym widzom – historię w taki sposób, abyśmy to na zawsze zapamiętali w naszych sercach – zwróciła się do laureatów nagrody z poprzednich lat dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz.

 

W Kapitule przyznającej nagrodę „Perspektywa” zasiadają Krystyna Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Andrzej Kotkowski, Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka.

 

– Wydawało mi się, że w tej chwili jest bardzo dużo dobrze zrobionych debiutanckich filmów, ale pamiętając myślenie mojego męża chciałabym, żeby filmy nagradzane „Perspektywą” były również o uczuciach – może nawet ulotnych, ale prawdziwych – mówiła Krystyna Morgenstern zapraszając na scenę Katarzynę Jungowską. Reżyserka filmu „Piąte: Nie odchodź” otrzymała zaprojektowaną przez Adama Myjaka statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych.

„Piąte: Nie odchodź”

– Wiadomo, że filmowcy są najtrudniejszą publicznością, dlatego chciałabym bardzo podziękować kapitule oraz kolegom, którzy mnie witają w swoim gronie. Ta nagrodą jest ciężkim zobowiązaniem, ale mam nadzieję, że filmy będą mi wychodziły. Myślę, że dam radę zmieniać świat – dziękowała Katarzyna Jungowska, której debiut jest historią piętnastoletniej Romy, zapadającej po śmierci matki na tajemniczą chorobę. Ojciec dziewczynki, dotąd zdystansowany i chłodny wobec niej emocjonalnie, pod wpływem lęku o życie córki próbuje na nowo zbudować ich wzajemne relacje. Film wyprodukowały Aromer S.C. oraz Studio Produkcyjne Orka przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Główne role zagrali Michalina Olszańska, Łukasz Simlat i Daniel Olbrychski.

 

– Jest wielu reżyserów, którzy swoim debiutem chcą zadziwić świat, jacy to są odkrywczy czy chcą pokazać wspaniałe rzemiosło. Za chwilą zobaczycie Państwo, jak skromnymi środkami był robiony ten film, jaką Kasia wykazała dojrzałość opowiadając przepiękną historię tak prosto, nie chcąc epatować czy silić się na rewolucję – zapraszał na pokaz Daniel Olbrychski.

Kino Janusza Morgensterna

– Kino Janusza „Kuby” Morgensterna nie tylko się nie starzeje, ale czego dowodzi choćby odkrywany przez kolejne pokolenia film „Do widzenia, do jutra” staje się czymś więcej niż punktem odniesienia. Z tęsknotą dzisiaj ogląda się ten pełnometrażowy debiut Janusza Morgensterna, z tęsknotą za utrwalonym w tym filmie czasem beztroski. A sam tytuł „Do widzenia, do jutra” stał się hasłem łączącym w sobie i przyszłość i pewną nostalgię – podkreślał prowadzący uroczystość Remigiusz Grzela. Na prośbę Krystyny Morgenstern przypomniano relację z wręczenia jej mężowi Platynowych Lwów podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010 roku.

 

Nagrodę „Perspektywa” wręczono po raz czwarty. Pierwszym laureatem został Adrian Panek za „Daas”. W 2012 roku uhonorowano Marię Sadowską za „Dzień kobiet” oraz Bodo Koxa za „Dziewczynę z szafy”. W ubiegłym roku nagrodę otrzymali twórcy filmów krótkometrażowych: Julia Kolberger za „Mazurka”, Elżbieta Benkowska za „Olenę” oraz Łukasz Ostalski za film „Matka”.

 

Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Kalina Cybulska

18.11.2014