Petycja w obronie programu MEDIA

Podczas tegorocznego festiwalu filmowego Berlinale pojawiła się plotka mówiąca o zagrożeniu kontynuacji Programu MEDIA po roku 2013. Plotka ta znalazła odzwierciedlenie w tekście opublikowanym na łamach magazynu Screen International. Od tego czasu organizacje europejskie skupiające producentów, reżyserów, dystrybutorów, twórców filmowych promują petycję w obronie obecnego kształtu Programu MEDIA. Należy dodać, iż w związku z planowaną redukcją budżetu na kolejny okres budżetowy 2014-2020 wiele programów Unii Europejskiej przechodzi podobną próbę.

 

Europejscy reżyserzy i twórcy filmowi zrzeszeni w FERA, zaniepokojeni proponowanym wprowadzeniem zmian dotyczących programu MEDIA napisali petycję, w której wyrażają ubolewanie nad kierunkiem proponowanych zmian oraz protestują przeciwko likwidacji obecnego kształtu programu MEDIA, czy prób łączenia go z innymi, w bardziej rozbudowaną całość. Jak można przeczytać w petycji, podpisanej już m.in. przez Wima Wendersa, Michaela Haneke, braci Dardenne, Nanni Morettiego czy Akiego Kaurismäki, Program ten, rozpoczęty 20 lat temu, przyczynił się do utworzenia prawdziwego europejskiego przemysłu filmowego i pomógł w tworzeniu większości nowych filmów, które stanowią obecnie część europejskiego dziedzictwa. Bez niego nigdy by nie powstały. Program ten dwie trzecie swojego budżetu przeznacza na promocję i rozwój dystrybucji filmów europejskich (w niezależnej sieci kinowej Europa Cinema). Ta dystrybucja filmów europejskich jest potrzebna, by edukować młodszych odbiorców i kształtować zróżnicowane gusta kulturalne (…). Niedawno, w ramach programu MEDIA dofinansowano w kilku krajach europejskich także zakup sprzętu cyfrowego do odtwarzania filmów. Jest to podstawowy atut w dystrybucji filmów (…) Apelujemy do Przewodniczącego Komisji Europejskiej o przyjęcie delegacji europejskich filmowców i to jak najszybciej. Nadchodzące zmiany mogą przynieść poważne szkody dla twórczości i kultury, fundamentów naszej tożsamości i naszych wartości europejskich.

 

Petycja podpisana przez FERA – Federation of European Film Directors www.filmdirectors.eu.

Aby podpisać protest należy wysłać mail na adres: petitioncineastes@larp.fr.

 

Na 18 marca zaplanowano publiczną debatę w sprawie kształtu programu MEDIA. Komisja Europejska organizuje publiczną debatę „Future of the MEDIA’s”. Dyskusja odbędzie się 18 marca 2011, w piątek o godz. 9.00 w Brukseli.

 

Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w dyskusji mogą się zarejestrować, zgłaszając chęć uczestnictwa na adres: eac-media-public-hearing@ec.europa.eu.

 

– Przemysł audiowizualny zmienia się bardzo szybko na całym świecie ze względu na technologie i globalizację. Zmiany te otwierają mnóstwo nowych możliwości dla środowiska audiowizualnego. Technologie cyfrowe powodują, iż utwory audiowizualne stają się dużo bardziej dostępne i oferują nowe możliwości opowiadania historii i zaangażowania publiczności – możemy przeczytać na oficjalnej stronie programu MEDIA.

  • Czy potrzebne są nowe modele biznesowe?
  • Jak Program MEDIA może najlepiej wesprzeć przemysł audiowizualny?
  • Jak będzie wyglądał przemysł audiowizualny po 2013 roku i jak Program MEDIA może zareagować na obecne i przyszłe wyzwania?

Adres miejsca spotkania: Charlemagne building, rue de la Loi, 170 1040 Bruksela.

Debata poświęcona programowi MEDIA będzie również transmitowana na żywo na stronach MEDIA.

 

Informacja prasowa

23.02.2011