PGNiG Transatlantyk Festival 2016
W dniach 23-30 czerwca, w Łodzi, odbędzie się 6. edycja PGNiG Transatlantyk Festival. W programie seanse filmowe, warsztaty i konkursy dla kompozytorów. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.
6. edycja festiwalu
W tym roku festiwal ma nowego partnera tytularnego i po raz pierwszy odbywa się w Łodzi. Nowością na festiwalu są dwa konkursy filmowe: Międzynarodowy Konkurs Transatlantyk oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych.
Sekcje filmowe
W bogatym programie festiwalu widzowie tradycyjnie znajdą wiele interesujących propozycji kinowych. Wśród sekcji festiwalowych nie zabrakło cieszących się zainteresowaniem widzów pokazów filmowych połączonych z wyjątkowymi kolacjami (Kino kulinarne) oraz projekcji w plenerze na specjalnie przygotowanych łóżkach (Kino łóżkowe). Wśród innych sekcji można wymienić: Mobilne kino Škody, Sezon i Panorama – przeglądy najważniejszych i najciekawszych filmów ostatniego sezonu, Transatlantyk Sacrum, Kino trzeciego wieku, przegląd filmów nominowanych do Oscarów 2016 oraz filmów niezależnych i dokumentalnych Transatlantyk Niezależni i Transatlantyk Docs. Nie zabraknie kina dla najmłodszych. Organizatorzy przygotowali darmowe pokazy dla dzieci i rodziców.
Konkurs polskich filmów krótkometrażowych
W konkursie na najlepszy polski krótkometrażowy film sezonu międzynarodowe jury uhonoruje obraz, który najlepiej opowie o ważnym dla jego twórcy problemie. Nominowane obrazy zostaną pokazane w trzech blokach filmowych. O główną nagrodę w konkursie będzie ubiegać się 15 filmów:
- „Love, Love” Grzegorza Zaricznego,
- „Super rzecz” Piotra Kabata,
- „Więzi” Zofii Kowalewskiej,
- „Córka” Tomasza Wolskiego,
- „Staje się” Arkadiusza Biedrzyckiego,
- „Wióry” Agaty Mianowskiej,
- „Arkansas” Sebastiana Drożaka,
- „Dupek” Krzysztofa Komandera,
- „Trampkarze” Marcina Filipowicza,
- „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej,
- „Płoty” Natalii Krawczuk,
- „Gdybym tylko był pijakiem” Katarzyny Warzechy, Alexa Casianova i Martyny Majewskiej
- „Dokument” Marcina Podolca,
- „Moloch” Szymona Kapeniaka,
- „Zmiana czasu na zimowy” Grzegorza Dębowskiego.
Konkursy muzyczne – Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Composition Contest
Po raz szósty odbędą się prestiżowe, międzynarodowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition. Więcej informacji o konkursach dostępnych jest stronie: http://transatlantyk.org/pl/program/2016/muzyka/konkursy-kompozytorskie–3.
„Dekalog” na Transatlantyku
Z okazji 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego na festiwalu PGNiG Transatlantyk zostanie pokazany cykl filmów reżysera stanowiących wariację na temat Dziesięciu Przykazań. Wszystkie filmy zostaną pokazane w odrestaurowanej wersji.
Warsztaty i wydarzenia towarzyszące
W programie imprez towarzyszących znalazły się wykłady mistrzowskie, warsztaty dla każdej grupy wiekowej, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Organizatorzy przygotowali warsztaty operatorskie dla niesłyszących i niedosłyszących oraz warsztaty scenopisarskie dla seniorów.
Warsztaty specjalistyczne (22.06 -30.06)
Warsztaty specjalistyczne są organizowane dla małych grup, studentów szkół artystycznych oraz osób planujących rozwój zawodowy w branży filmowej. Dają unikatową możliwość integracji, networkingu oraz zdobycia doświadczenia w prezentowanym temacie. W tym roku odbędą się warsztaty:
- kaskaderskie wraz z pokazem ewolucji kaskaderskich w ramach otwartego planu zdjęciowego,
- Motion Capture – wykorzystanie animacji w pre-produkcji i produkcji filmowej,
- improwizacji aktorskiej z Keithem Davidem,
- praktyczne warsztaty z obsługi technokranu,
- Cash flow & Recoupment plans: how to survive your film – otwarty wykład Maia Workshops (zaawansowane warsztaty dla europejskich producentów filmowych),
- dźwiękowo – filmowo: warsztaty TOYA Studios, poświęcone znaczeniu dźwięku w filmie,
- technika Meisnera dla reżyserów i scenarzystów. Organiczna praca z aktorem. Rozwój scenariusza i postaci poprzez improwizacje meisnerowskie (dedykowany aktorom, reżyserom i scenarzystom),
Master Classes – otwarte spotkania i warsztaty (26.06 – 30.06)
Spotkania z wybitnymi postaciami świata kina, muzyki oraz mediów, w których najistotniejszą funkcję pełni kontakt mistrz-uczeń. Tegoroczne spotkania poprowadzą:
- Irène Jacob – Filmowy świat Kieślowskiego,
- Tomasz Opasiński – Znaczenie identyfikacji wizualnej w marketingu filmowym,
- Zuzanna Skalska – Film, którego nikt nie widział,
- Keith David – Techniki aktorskie,
- Dan Lebental – Sztuka montażu hollywoodzkich superprodukcji,
- Richard Gladstein – Nienawistna Ósemka.
Case studies
W tym roku podczas warsztatów typu case studies odbędą się spotkania:
- „Z daleka widok jest piękny” – rozmowa na temat montażu z Anną Sasnal i Beatą Walentowską,
- Warsztaty kreatywnego myślenia i dążenia do celu w biznesie kreatywnym – o sposobach budowania mikrobiznesów z wykorzystaniem umiejętności artystycznych.
- Filmoterapia, czyli psychoedukacja poprzez film.
- Projektowanie i realizacja ujęć w ruchu. Case study dla operatorów.
- Dlaczego warto robić krótkie metraże? – o realizacji filmu krótkometrażowego i związanych z nimi problemach produkcyjnych.
- Slow Motion, Motion Control i efekty specjalne w produkcji teledysku.
- „Córki Dancingu” – ujęcie reżysersko-montażowe – case study filmu z reżyserką Agnieszką Smoczyńską oraz montażystą Jarosławem Kamińskim
- „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” – montażowe case study z montażystką obrazu Milenią Fiedler i montażystką dźwięku – Katarzyna Figat.
- „Dzień po żałobie” – reżyserskie case study przeprowadzi reż. Asaph Polonsky
- „La Habitacion” (work in progress) – producenckie case study o procesie realizacji meksykańsko-polskiej koprodukcji.
- Różnice w finansowaniu filmów w Polsce, Europie i USA.
Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących i warsztatach znajduje się na stronie: http://transatlantyk.org/pl/program/2016/edukacja-inspiracje.
O festiwalu
Twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk jest laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Ideą imprezy jest stworzenie artystycznej platformy, która poprzez muzykę i film, będzie impuslem do dyskusji na aktualne tematy społeczne. Wśród tegorocznych gości festiwalu znajdzie się m.in. dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dublinie Grainne Humphreys, która była w tym roku jurorką konkursu polskich filmów fabularnych na festiwalu Netia Off Camera w Krakowie.
PGNiG Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 23-30 czerwca 2016 r. w Łodzi.
Więcej informacji: www.transatlantyk.org.