"Photon" w kinach od 6 października

6 października na ekrany kin trafił nagradzany we Wrocławiu i Gdyni film popularnonaukowy „Photon” w reżyserii Normana Leto.

Ciekawa forma przedstawienia teorii naukowych

„Photon” jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę.

Opowieść o zjawisku życia

„W dużym uproszczeniu, »Photon« jest opowieścią o zjawisku życia. Jeden z powodów, dla którego zrobiłem ten film, to zwyczajna ciekawość co dzieje się w moim ciele, w jego komórkach. Niby każdy przeciętny zjadacz chleba coś o tym wie, coś widział w reklamie środków przeciwbólowych albo kremu do skóry. Chciałem zapełnić ten dotychczasowy brak. Nie było do tej pory filmów które przekonująco pokazywały takie zdarzenia w skali molekularnej. Zwłaszcza filmów kinowych” – podkreśla reżyser obrazu.

Od Wielkiego Wybuchu do rewolucji kwantowej, od początku czasu do narodzenia się planet i ewolucji biologicznego życia – i dalej w kierunku nieznanej przyszłości. Fascynujące zobrazowania największych pytań stojących przed nauką stanowią zarówno prowokującą do myślenia, dwugodzinną lekcję fizyki jak i pomost między abstraktem, badaniem naukowym oraz komunikacją wyników. Animowane wzory cząsteczek, fal i zjawisk, które są zarówno za małe i za duże by je obserwować gołym okiem, ujawniają swoje sekrety w zrozumiałym dla nas języku wizualnym. Film jest zainspirowany książkami Davida Deatscha, autora takich bestsellerów jak „Początek nieskończoności” czy „Materia rzeczywistości”.

Premiera kinowa 6 października

Autorem scenariusza i reżyserem „Photonu” jest Norman Leto. Obok Michała Marczaka jest on również autorem zdjęć do filmu. Producentem filmu jest firma Lightcraft, natomiast dystrybutorem Alter Ego Pictures. W obsadzie filmu znaleźli się Andrzej Chyra (naukowiec – narrator), Danuta Banach (Emilia), Stanisław Banach (Stanisław), Kaja Werbanowska (żona naukowca), Iwo Piotrowski (Bruno), Karolina Kominek (dziennikarka), Steve Royal (narrator w angielskiej wersji językowej).

Światowa premiera filmu miała miejsce w Kopenhadze na festiwalu CPH:DOX. Polska premiera „Photonu” odbyła się podczas siedemnastej edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, gdzie film otrzymał Nagrodę Publiczności. Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film otrzymał Złoty Pazur dla najlepszego filmu Konkursu Inne Spojrzenie.

Więcej informacji: www.facebook.com/photonfilm.

06.10.2017