Pięć debiutów w Konkursie

Aż pięć debiutów znalazło się w Konkursie tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród dwunastu filmów, najlepszych zdaniem Dyrektora programowego Michała Chacińskiego, znalazły się debiuty:

  1. „Daas” reż. Adrian Panek
  2. „Ki” reż. Leszek Dawid
  3. „Kret” reż. Rafael Lewandowski
  4. „Lęk wysokości” reż. Bartek Konopka
  5. „Sala Samobójców” reż. Jan Komasa 

– W Konkursie Głównym pojawiają się wyłącznie filmy intrygujące, zmuszające do dyskusji, niedające spokoju. Ale przy tym oczywiście udane i zasługujące na nagrodę, czyli wyróżniające się czymś wśród konkurencji. Liczę, że ta dwunastka stanie się punktem wyjścia do rozmowy – rekomenduje Michał Chaciński.

Kostiumowe „Daas” opowiada historię ostatniego okresu życia awanturniczego pseudo-mesjasza Jakuba Franka, który ucieka z osiemnastowiecznej Polski do Wiednia. „Ki” przedstawia młodą matkę, która nie zgadza się na ograniczenia, jakie narzuca jej zajmowanie się dzieckiem. „Kret” to bohater walki z komunizmem, zasłużony działacz Solidarności, który po latach zostaje oskarżony o współpracę ze służbą bezpieczeństwa. „Lęk wysokości”, pierwszy pełnometrażowy debiut Studia Munka, opowiada o relacji robiącego karierę Tomka z chorym psychicznie ojcem. Znana juz widzom „Sala Samobójców” przybliża historię Dominika, który ucieka od luksusowego życia w świat wirtualny.

 

Kolejne cztery debiuty znalazły się w towarzyszącej Konkursowi sekcji Panorama Polskiego Kina. „Boxer” Tomasza Blachnickiego to przywołująca na myśl prawdziwą historię opowieść o pięściarzu, który dowiaduje się, że jego córka cierpi na poważną chorobę nerek. Musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie życie córki i jego samego. „Heniek” Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja stawia pytanie czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o to, czy zemsta jest naprawdę słodka. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego ze sprzedawców z salonu samochodowego, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości i moralności. „Jaś – mój biegun” to oparty na faktach film o najmłodszym zdobywcy obu Biegunów – Jaśku Meli. Pokazuje jego zmaganie się nie tylko z nagłym kalectwem, ale i niełatwe relacje rodzinne bohatera. „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza to kolejny inspirowany autentycznymi wydarzeniami thriller o zbrodni, która wstrząsnęła polskimi mediami i wymiarem sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa. Ofiarą jest 60-letni recydywista, od lat okrutnie znęcający się nad sąsiadami.

 

Animowana produkcja „Jeż Jerzy” Wojciecha Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka także jest pierwszym filmem Tarkowskiego i Leśniaka. Znana z kin prześmiewcza produkcja pokazuje w krzywym zwierciadle realia współczesnej Polski.

 

– Panorama to filmy, które zawieszają wysoko poprzeczkę, poruszają ważny temat, sięgają po ciekawy język, stawiają sobie pewne ambicje – podkreśla Chaciński. Nie wszystko się w nich udało, toteż nie konkurują z ekstraklasą w Konkursie Głównym, ale bezwzględnie warto je obejrzeć i na pewno warto o nich po seansie podyskutować.

 

W Konkursie Młodego Kina zaprezentowanych zostanie 30 etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych:

     1. Bebok, reż. Edyta Sewruk
     2. Bez Śniegu, reż. Magnus von Horn
     3. Chcę wstąpić do policji, reż. Agnieszka Mania
     4. Dom Śmierci, reż. Matej Bobrik
     5. Dwie, reż. Lucia von Horn Pagano
     6. Glasgow, reż. Piotr Subbotko
     7. Jutro będziemy rodzicami, reż. Anna Maszczyńska-Bąk
     8. Jutro nie nadejdzie nigdy, autorzy Maciej Cendrowski, Jan Belina Brzozowski
     9. Klajmax, reż. Grażyna Trela
    10. Koleżanki, reż. Sylwester Jakimow
    11. Konfident, reż. Rafał Kapeliński
    12. Koniec świata, reż. Natalia Kostenko
    13. Kwestia czasu, reż. Radosław Sieński
    14. Ludzie normalni, reż. Piotr Złotorowicz
    15. Urodziny, reż. Maciej Sobieszczański
    16. Na dobry początek, reż. Wojciech Klimala
    17. Notoryczni debiutanci, reż. Justyna Nowak
    18. Objawy, reż. Tomasz Wiński
    19. Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk
    20. Popatrz na mnie, reż. Katarzyna Jungowska
    21. Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz
    22. Pussycat, reż. Ola Jankowska
    23. Ryszard, reż. Mateusz Głowacki
    24. Tamar, reż. Michał Janów
    25. Zabawy dziecięce, reż. Olga Kałagate
    26. Zaćmienie, reż. Paweł Maślona
    27. Zagraj ze mną, reż. Rafał Skalski
    28. Zaśpiewaj mi do snu, reż. Magnus Arnesen
    29. Zmartwychwstanie, reż. Klara Kochańska
    30. Zniknięcie, reż. Bartosz Kruhlik

 

36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 6-11 czerwca.

11.05.2011