Cartoon Forum 2011

Pięć nowych polskich seriali animowanych zakwalifikowało się do udziału w Cartoon Forum Polska, którego 22. edycja odbędzie się w dniach 13-16 września 2011 roku w Sopocie.

 

W ramach imprezy, po raz pierwszy organizowanej w Polsce, gronu ponad 700 specjalistów z branży filmów animowanych zaprezentowanych zostanie 66 projektów. Uważany za najważniejsze i najlepsze miejsce do pokazywania europejskich seriali animowanych Cartoon Forum Polska będzie promocją dla polskiej animacji.

 

W tym roku Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem ilości prezentowanych projektów po Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, które prezentują odpowiednio 21, 14 i 11 projektów. Lista polskich projektów obejmuje następujące produkcje: „Agata” (Serafiński Studio i TV Studio Filmów Animowanych); „Basia” (Grupa Smacznego); „Casparade” (Film Produkcja); „Pamiętnik Florki” (Anima-Pol); oraz „Pluszaki rozrabiaki” (Filmograf, Egmont Polska oraz Studio Miniatur Filmowych).

Poza prezentacją powyższych projektów, Cartoon Forum Polska będzie również gospodarzem Cartoon d’Or 2011, europejskiej nagrody dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego roku. Jednym z sześciu nominowanych filmów jest „Paths of Hate” polskiego reżysera Damiana Nenowa. Film, wyprodukowany przez warszawskie studio Platige Image, otrzymał na Mundos Digitales (A Coruña, Hiszpania) nagrodę dla najlepszego międzynarodowego krótkometrażowego filmu animowanego; został również zakwalifikowany do udziału w Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Annecy i Edynburgu.

Tegoroczna edycja Cartoon Forum jest szczególnie interesująca ze względu na ogromny wzrost budżetu jaki przeznaczono na produkcję. Łączny budżet wszystkich zakwalifikowanych projektów to ponad 214.5 miliona Euro, co stanowi 30% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie o 25% wzrosła liczba produkcji. W tym roku powstało aż 467 godzin animacji.

Po raz kolejny tegorocznym liderem, z 21 projektami, jest Francja.Za nią uplasowały się Wielka Brytania i Hiszpania, które, w porównaniu z rokiem ubiegłym, podwoiły liczbę prezentowanych projektów, odpowiednio do 14 i 11. W Forum uczestniczą również projekty z szesnastu innych państw europejskich, co wskazuje na rosnącą pozycję przemysłu animowanego na całym kontynencie.

 

Cartoon Forum, z renomą skutecznego doprowadzania do realizacji projektów filmów animowanych, to coroczna impreza organizowana od 1990 roku przez European Association of Animation Film w celu zwiększenia produkcji i rozpowszechniania europejskich seriali animowanych. Już po raz drugi gospodarzem będzie nowe państwo członkowskie Unii Europejskiej; ubiegłoroczna edycja zorganizowana była na Węgrzech.

 

Cartoon Forum, utworzone w 1990 roku w celu zwiększenia koprodukcji i dystrybucji europejskich animacji dla telewizji i nowych mediów platformy, pomogło 450 projektom w uzyskaniu finansowania w wysokości ponad 1,5 mld EUR.

 

Głównymi partnerami Cartoon Forum Polska są: Program MEDIA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Sopot.

 

Lista wybranych projektów dostępna jest na stronie: www.cartoon-media.eu/FORUM/selected.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.cartoon-media.eu.

 

Informacja prasowa

21.07.2011