Pierwsze pokazy filmu "Dotknięcie Anioła"

W listopadzie w Warszawie i Oświęcimiu odbyły się pierwsze pokazy filmu „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film wejdzie do wybranych kin w styczniu 2015 w Polsce, Niemczech i USA.

Warszawa i Oświęcim

14 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i 18 listopada w w kinie Planet Cinema w Oświęcimiu odbyły się przedpremierowe pokazy filmu „Dotknięcie Anioła”, polsko-niemieckiej koprodukcji w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Gościem wydarzenia był Henryk Schoenker – bohater filmu.

„Dotknięcie Anioła”

jest poetycką opowieścią dokumentalną, zainspirowaną wspomnieniami Henryka Schoenkera o tym samym tytule. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata, idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń.

Archicollage

W filmie po raz pierwszy na ekranie ożyją „archicollage”. Autorski wynalazek reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz grafika Roberta Manowskiego jest nowym, artystycznym sposobem przywoływania minionych wydarzeń.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Zoyda Art Production a koproducentami TVP, WDR, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Film był współfinansowany m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej

26.11.2014