Pierwsze polskie tytuły 33. WFF

Znamy pierwsze tytuły polskich filmów, które zostaną pokazane na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym (13-22 października 2017).

Konkurs Międzynarodowy

 • „Czuwaj”/ „Be Prepared”, reż. Robert Gliński, Polska, 2017 – Konkurs Międzynarodowy

Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery internetu i mediów społecznościowych.
Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. Kolejny krok po „Sali samobójców” na drodze w poszukiwaniu prawdy o tym, co dziś kieruje wyborami młodych.

 • „Pewnego razu w listopadzie…” /„Once Upon a Time in November”, reż. Andrzej Jakimowski, Polska, 2017

Historia matki i syna, którzy w wyniku eksmisji w listopadzie 2013 roku tracą mieszkanie. Opowieść rozgrywa się na tle rzeczywistych wydarzeń, z wykorzystaniem materiałów dokumentalnych z zamieszek oraz z marszu nacjonalistów.

 • Pomiędzy słowami”/„Beyond Words”, reż. Urszula Antoniak, Polska, Holandia, 2017

Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałkiem. Kiedy spotyka swojego ojca, którego nigdy nie widział, zdaje sobie sprawę ze swego wyobcowania.

Konkurs 1-2

 • „Człowiek z magicznym pudełkiem”/„A Man with a Magic Box”, reż. Bodo Kox, Polska, 2017

Warszawa 2030. Adam został właśnie pozbawiony pamięci przez służby specjalne. Wprowadza się do opuszczonej kamienicy i zaczyna pracę jako sprzątacz w jednym z najwyższych biurowców w mieście. Tam poznaje Gorię, dziewczynę z wyższej zony, w której z miejsca się zakochuje. Goria nie jest obojętna na jego urok, jednak z racji różnicy klasowej, zanim zacznie się z nim spotykać, długo trzyma Adama na dystans. Tymczasem podczas porządków w mieszkaniu Adam znajduje działające radio z lat 50-tych. Okazuje się, że niezwykły odbiornik emituje fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży, Adam utyka w roku 1952. Goria, zdając sobie sprawę, że straciła prawdziwą miłość, postanawia odszukać Adama w przeszłości. Niezwykła komedia o podróżowaniu w czasie i miłości umiejącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. W filmie zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Polaka, Arkadiusza Jakubika, Wojciecha Zielińskiego, Agatę Buzek oraz Sebastiana Stankiewicza.

 • „Catalina”/„Catalina”, reż. Denijal Hasanović, Polska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, 2017

Kolumbijka Catalina studiuje prawo w Paryżu. By przedłużyć swój pobyt we Francji, pisze pracę naukową, która jej to umożliwi. W poszukiwaniu materiałów do pracy jedzie do Sarajewa, gdzie mieści się archiwum Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Film bośniackiego reżysera, który ukończył szkołę filmową w Łodzi. W jednej z głównych ról zobaczymy Andrzeja Chyrę.

Konkurs Filmów Dokumentalnych

 • „Hugo” /„Hugo”,  Polska, 2017, film Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy 

Zdzisław Misiak, znany jako „Dzidek”, jest emerytowanym królem lunaparków. Po śmierci córki zamieszkuje ze swoim 7-letnim wnukiem Hugo w jednym z pozostałych po biznesie baraków. Pomimo pojawiających się trudności rodzi się między nimi niezwykła więź, która pozwala im zaleczyć rany po stracie matki chłopca. Słodko-gorzka historia, która pozostanie w nas na długo.

 • „Witaj w kryminale, papieżu Franciszku!”/„Bonne arrivée à la M.A.C.O, Papa François!”/„Welcome to the M.A.C.O., Papa Francis”, reż. Janusz Mrozowski, Francja, Burkina Faso, Polska, 2017

Osadzeni i personel afrykańskiego wiezienia wyobrażają sobie, że odwiedza ich… papież Franciszek!

Pokazy specjalne

 • „Rodzina na sprzedaż”/„Una especie de familia”/„A Sort of Family”, reż. Diego Lerman, Argentyna, Brazylia, Francja, Polska, 2017

W swoim najnowszym filmie ulubieniec warszawskiej publiczności Diego Lerman podąża śladami kobiety, która z całego serca pragnie adoptować dziecko. Skomplikowane procedury mogą przerosnąć każdego, szczególnie jeśli brakuje oparcia w najbliższych.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

 • „Jak zostać papieżem?”/„How to Become a Pope?”, reż. Justyna Mytnik, Polska, 2017

Czuła komedia o dziesięcioletnim chłopcu, który chce zagrać główną rolę w musicalu o Janie Pawle II.

 • „Milczenie Polskich Owiec”/„Silence of the Polish Lambs”, reż. Maciej Stuhr, Polska, 2017

W przytulnej knajpie w jednym z polskich miast dochodzi do serii mniej lub bardziej przypadkowych spotkań młodych ludzi.

 • „Zalesie” // „The Hidden Stream”, reż. Julia Zborowska, Polska, 2017

Jedenastoletnia Joanna mieszka pośrodku baśniowego lasu z matką, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża.

Informacja prasowa

05.09.2017