Pierwsze tytuły 11. edycji American Film Festival

„Świat, który nadejdzie” będzie filmem otwarcia 11. American Film Festival. W programie znalazły się także takie produkcje jak: „Tesla”, „Palm Springs” i „Kajillionaire”. Wydarzenie, które jest współfinansowane przez PISF, odbędzie się wraz z Międzynarodowym Festiwalem Nowe Horyzonty między 5 a 15 listopada br.

W tegorocznej sekcji Highlights tradycyjnie znajdą się produkcje, które wyszły spod ręki niezależnych reżyserów amerykańskich, a które uświetnione zostały występami najlepszych aktorek i aktorów z Hollywood. Z kolei program American Shorts został przygotowany we współpracy z warszawskim festiwalem CINEMAFORUM. Pełen program 11. AFF i 20. NH ma być znany 20 października, sprzedaż pojedynczych biletów rozpocznie się 22 października.

AFF otworzy prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Wenecji „Świat, który nadejdzie” („The World to Come”) z Vanessą Kirby. W dramatycznej opowieści o samotności i poszukiwaniu bliskości, rozgrywającej się w dziewiętnastowiecznej farmie na odludziu, towarzyszą jej Katherine Waterston, Christopher Abbott i Casey Affleck, który był także jednym z producentów filmu. Pochodzącej z Norwegii reżyserce, Monie Fastvold, udało się niezwykle subtelnie zbudować tu napięcie emocjonalne.

„Tesla”, „Kajillionaire” i „Palm Springs”

Michael Almereyda, nestor i jednocześnie „enfant terrible” amerykańskiego kina „indie” zaprezentuje z kolei nietuzinkową i autorską biografię wybitnego wynalazcy serbskiego pochodzenia, Nicoli Tesli. W roli tytułowej – Ethan Hawke, idealnie oddający neurotyczność inżyniera, a w roli antagonisty i pracodawcy Tesli, Thomasa Edisona – Kyle MacLachlan. W styczniu tego roku, na festiwalu Sundance, obraz ten został uhonorowany nagrodą im. Alfreda P. Sloana dla wybitnego filmu fabularnego o tematyce naukowej.

„Kajillionaire”, również prezentowane na ostatnim festiwalu Sundance, to wymykające się kwalifikacjom gatunkowym przewrotne dzieło autorstwa pisarki i artystki wizualnej, Mirandy July. Debra Winger i Richard Jenkins wcielają się tu w role nieudolnych oszustów, a wciągnięta w ich kolejny niecny i szalony plan Melanie (Gina Rodriguez), wywraca dziwacznie skonstruowany świat duetu i ich córki do góry nogami.

Hasło „żyj jakby jutra miało nie być” stało się kanwą dla scenariusza pełnometrażowego debiutu fabularnego Maksa Barbakowa – „Palm Springs”. Film również prosto z Sundance trafi na AFF. Ta porównywana do „Dnia świstaka” komedia ma szansę stać się ponadczasowym przebojem, nie tylko dzięki aktorom młodszego pokolenia: Cristin Milioti i Andy’emu Sambergowi, ale zawsze aktualnemu tematowi: czy miłość do grobowej deski jest możliwa?

Wydarzenia branżowe

W ramach festiwalu w dniach 11-13 listopada będzie miało miejsce wydarzenie branżowe US in Progress dla polskich producentów. Dzięki wsparciu PISF, w ramach tegorocznej edycji odbędą się także Polsko-Amerykańskie Spotkania Koprodukcyjne. W wydarzeniu (online) mogą wziąć udział również producenci bez projektów jako obserwatorzy w celu wymiany doświadczeń i networkingu. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod adresem: weronika.czolnowska@snh.org.pl

Ponadto, w ramach US in Progress producenci z USA przedstawią polskim firmom post-produkcyjnym oraz europejskim agentom sprzedaży, firmom dystrybucyjnym i selekcjonerom festiwalowym, niezależne produkcje w ostatniej fazie montażu (works in progress). Odbędą się także panele z udziałem agentów i producentów amerykańskich na temat koprodukcji i promocji filmów nieanglojęzycznych w USA.

01.10.2020