Pierwszy dzień festiwalu Etiuda&Anima

Etiuda& Anima. Gala otwarcia
Uroczystość otwarcia 17. MFF Etiuda&Anima. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

– Etiuda&Anima ma ugruntowaną pozycję na mapie filmowej. Najważniejsze są dla nas: program na wysokim poziomie oraz Państwo, widzowie, którzy jesteście z nami – zapewniał podczas ceremonii otwarcia 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima jego dyrektor, Szymon Pasaj.

 

Rozpoczynający się właśnie festiwal jest świętem studentów szkół filmowych prezentujących krótkie formy fabularne oraz profesjonalnych twórców animacji. Filarami imprezy są konkursy: Etiuda, z główną nagrodą Złotego Dinozaura i Anima, w którym przyznawana jest nagroda Złotego Jabberwocky’ego.

 

– Pełne filmowych, i nie tylko, atrakcji siedem dni z festiwalem Etiuda&Anima – jak mówił Szymon Pasaj – to także projekcje dzieł twórców tej miary, co: Tim Burton, Osamu Tezuca, Oskar Fischinger, Walerian Borowczyk czy Martin Šulik. – Cyklami ułatwiamy Państwu marszrutę po atrakcjach festiwalu – dopowiadał Bogusław Zmudziński, dyrektor artystyczny imprezy.

 

Festiwalowi towarzyszą również warsztaty prowadzone przez Izabelę Plucińską i Leszka Dawida oraz promocje książek.

 

Galę otwarcia uświetnił prapremierowy pokaz filmu „Iluzjonista” Sylvaina Chometa, twórcy „Tria z Belleville”. „Iluzjonista” został zrealizowany na podstawie nieznanego szerszemu gronu scenariusza Jacquesa Tati, francuskiego reżysera i komika. O swoim spotkaniu z autorem „Wakacji pana Hulot” barwnie opowiadał przed projekcją Józef Gębski. Twórca „Filipa z konopi” poznał Tatiego w 1977 roku, w czasie swojego pobytu w Paryżu urozmaiconego strajkiem pracowników telewizji. – Kiedy w kwietniu [Tati] dostał Cezara [Francuską Nagrodę Filmową], tego Cezara ku zaskoczeniu środowiska filmowców francuskich dedykował młodzieży filmowej, która by chciała robić krótkie metraże komediowe. Marzył o tym – wspominał Gębski.

 

Pierwszego dnia festiwalu ogłoszone zoatały także wyniki plebiscytu zorganizowanego przez Bogusława Zmudzińskiego. – Oczywiście konkursy są najważniejsze, bo nie ma to jak rywalizacja o nagrody, ale w tym roku zorganizowaliśmy trzecią rywalizację – mówił dyrektor artystyczny festiwalu. – Podczas konferencji prasowej w kawiarni Noworolski ogłosiliśmy wyniki ośmiomiesięcznej współpracy z 25. ekspertami, znawcami animacji z całego świata, którzy odpowiedzieli na pytanie: „Jakie filmy należy umieścić na liście 50. najlepszych filmów animowanych zrealizowanych w ciągu istnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (ASIFA)”. Międzynarodowe grono ekspertów wybrało ostatecznie 51 animowanych arcydzieł. Pierwsze miejsce zajął film „Wymiary dialogu” Jana Švankmajera. Kolejne: „Bajka bajek” Yuriego Norsteina, „Ręka” Jiřiego Trnka, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego i „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quay. W pierwszej 10. znalazł się również film Jerzego Kuci „Strojenie instrumentów”. Ogółem na liście pojawiło się 6 tytułów rodzimej kinematografii. Pozostałe to: „Labirynt” Jana Lenicy, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Apel” Ryszarda Czekały i „Franz Kafka” Piotra Dumały, który zajął 50. miejsce.

 

Pierwsza 10. filmów nagrodzonych w plebiscycie „ASIFA 50 na 50″ została pokazana podczas wieczornego seansu w kinie Rotunda. Przed projekcją dyrektor Zmudziński zaprosił na scenę Raoula Servaisa, honorowego przewodniczącego ASIFA, a przy tym jednego z laureatów plebiscytu. – Bardzo cieszę się, że jestem w Krakowie, pięknym mieście, w którym miałem już okazję kilkukrotnie być – mówił Servais. – Miałem zaszczyt otrzymać wcześniej nagrodę Smoka Smoków. Czuję, że Polska mnie rozpieszcza. Po czym dodał: – Na liście zwycięzców są wielkie nazwiska. Jest to dla mnie zaszczyt, że znajduję się między nimi. Zarówno Servais, jak i obecny na sali Jerzy Kucia odebrali z rąk dyrektora Zmudzińskiego dyplomy upamiętniające udział w plebiscycie. Dziękując Jerzy Kucia zauważył: – Filmów się nie robi po to, żeby zdobywać nagrody, bo jeśli się o tym myśli w czasie realizacji, to właściwie film jest od razu przegrany. Ale takich plebiscytów się nie zapomina.

 

Więcej informacji na stronie 17. MFF Etiuda&Anima: www.etiudaandanima.com.

Dominika Kaszuba

20.11.2010