Film fabularny o Grudniu 1970

W Gdyni trwają przygotowania do realizacji „Czarnego czwartku”, pierwszego w historii polskiej kinematografii filmu fabularnego poświęconego wydarzeniom mających miejsce w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu.

 

Najnowsze dzieło Antoniego Krauze – reżysera takich filmów jak „Akwarium”, „Palec Boży” czy „Strach” – ma przedstawiać tamtą tragedię poprzez autentyczną historię kaszubskiej rodziny stoczniowca Brunona Drywy, który w czwartek 17 grudnia 1970 zginął od strzału w plecy na przystanku SKM Gdynia Stocznia.

 

Autorami scenariusza, a także pomysłodawcami filmu są dziennikarze Mirosław Piepka i Michał Pruski, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli naocznymi świadkami wydarzeń w Gdańsku i Gdyni. Po czterdziestu latach, na podstawie własnych wspomnień, a także licznych relacji i dokumentów, postanowili jeszcze raz powrócić do gdyńskiej tragedii i przybliżyć ją w szczególności młodemu pokoleniu.

 

Autorem zdjęć będzie Jacek Petrycki, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, współtwórca takich obrazów jak „Amator”, ” Przesłuchanie” czy ” Europa, Europa”. Muzykę skomponuje Michał Lorenc, autor ścieżek dźwiękowych do wielu polskich i zagranicznych filmów.

 

W głównych rolach zobaczymy krakowską aktorkę  Martę Bucką-Honzatko, a także aktorów scen trójmiejskich – Martę Kalmus-Jankowską i Michała Kowalskiego. W rolach epizodycznych wystąpią m.in. Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski i Witold Dębicki. W realizację filmu zaangażowanych zostanie w sumie około 80 aktorów  a także setki statystów. Wiele scen powstanie w naturalnych plenerach, w niektórych ujęciach uczestniczyć ma nawet 2000 osób.

 

W listopadzie 2009 ruszyła także budowa specjalnej scenografii, która ma pomóc w odtworzeniu realiów sprzed prawie 40 lat. W gdyńskim porcie powstała hala zdjęciowa, w której zostanie odtworzone m.in. mieszkanie Brunona Drywy, gabinet Władysława Gomułki a także sala w której odbywały się obrady PZPR w Gdańsku.

 

Za produkcję projektu odpowiadają Nordfilm oraz Agencja reklamowa SET, a finansują  ją Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy, Narodowe Centrum Kultury, IPN oraz od liczni sponsorzy. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Pierwszy klaps „Czarnego czwartku” z udziałem aktorów ma paść 16 lutego. Premiera kinowa filmu planowana jest na przełomie października i listopada 2010 r. Telewizyjna premiera zaś odbędzie się w 40. rocznicę wydarzeń grudniowych w Gdyni 17 grudnia 2010.

 

Więcej informacji na stronie internetowej filmu: www.gdynia70.pl.

06.01.2010