Pierwszy laureat Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie

– Jesteśmy liderem Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce, zaś w tym roku jako pierwsi uruchomiliśmy Międzynarodowy Fundusz Filmowy. Stawiamy przed sobą ambitne cele, stale się rozwijamy. Kolejnym, naturalnym krokiem jest dla nas zatem otwarcie na światowe rynki. Wsparte w ramach MFF projekty filmowe, gwarantują nam międzynarodową dystrybucję oraz możliwość promowania Krakowa i Małopolski w coraz szerszym gronie przedstawicieli przemysłu filmowego – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

„Wielkie zimno” – twórcy filmu

„Wielkie zimno” to francuska czarna komedia w reżyserii Gérarda Pautonniera. W filmie zagrają: Jean-Pierre Bacri, Arthur Dupond oraz Olivier Gourmet. Zdjęcia w Krakowie planowane są w styczniu 2016 roku. Scenariusz filmu „Wielkie zimno” został napisany przez Gérarda Pautonniera i Joëla Egloffa, na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków obcych. Ukazała się w wielu krajach, także w Polsce, nakładem Wydawnictwa Literackiego. Polskim producentem francusko-belgijsko-polskiej koprodukcji jest Lava Films.

O filmie

W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka. Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracowników – Georges’a, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, a zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego…

Międzynarodowy Fundusz Filmowy w Krakowie

Międzynarodowy Fundusz Filmowy w Krakowie jest nowym, pierwszym w Polsce narzędziem służącym do międzynarodowej kooperacji sektora filmowego. Fundusz jest odzwierciedleniem europejskiego trendu i nowych wytycznych Komisji Europejskiej w zakresie finansowania kina europejskiego. Celem MFF jest rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami świata poprzez współfinansowanie międzynarodowych koprodukcji. Celem ustanowienia tego narzędzia było także zwiększenie konkurencyjności Krakowa dla sąsiednich, silnych ośrodków filmowych m.in.: Pragi, Berlina, Budapesztu oraz Zagrzebia. Dzięki wdrożeniu nowego mechanizmu wspierania międzynarodowych projektów filmowych wzrasta konkurencyjność Małopolski na europejskim i światowym rynku audiowizualnym. MFF jest także warunkiem skutecznego pozyskiwania funduszy filmowych ze środków europejskich.

– Bardzo ważnym atutem Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie jest generowanie zatrudnienia w regionie, promowanie lokalnych talentów, aktorów, podwykonawców, a także osiąganie korzyści wizerunkowych na świecie – podkreśla Katarzyna Wodecka-Stubbs, szefowa Krakow Film Commission. I dodaje: – Uruchomienie MFF wzbudziło ogromne zainteresowanie na europejskim rynku filmowym. Mimo braku rozwiązań systemowych, w postaci ulg podatkowych, mechanizmów odliczeń podatkowych – stosowanych w większości krajów europejskich – region pozostaje atrakcyjny dla producentów zagranicznych dzięki kompletnej bazie plenerów, profesjonalnej kadrze i specjalistach oraz prężnie działającej Krakow Film Commission.

Pomoc Film Commission Poland

Projekt „Wielkie zimno” trafił do Małopolski między innymi dzięki działaniom Film Commission Poland.

– W ubiegłym roku trafili do nas producenci filmu Wielkie zimno poszukujący w Europie lokacji do debiutu fabularnego Gérarda Pautonnier. Dzięki przygotowanej przez nas ofercie lokacyjnej udało się pozyskać ich zainteresowanie Polską – mówi Anna E. Dziedzic z Film Commission Poland. – Małopolskie lokacje od razu zwróciły uwagę producentów, a niewątpliwie podtrzymało ją powołanie na wiosnę Międzynarodowego Funduszu Filmowego, do którego zwrócili się o dofinansowanie projektu. Takie zachęty są ogromnie ważnym i skutecznym narzędziem do przyciągania zagranicznych produkcji.

Więcej informacji: krakowfilmcommission.pl.

Na podstawie informacji prasowej

26.11.2015