„Piotrowsky” - pierwsze pokazy filmu o polskim bokserze

„Piotrowsky” to filmowy utwór bokserski, wizualno-instrumentalny o charakterze improwizacyjno-wirtuozowskim, w postaci swobodnej fantazji opartej na faktach. Zachowany w konwencji doc-fiction.

„Piotrowsky”

Film opowiada historię boksera u kresu swojej kariery walczącego na przełomie XX/XXI wieku. Twórcy nie chcą na razie zdradzać nazwiska boksera, którego historia stała się inspiracją do stworzenia scenariusza.

Jak piszą twórcy „Piotrowsky” to:

  • interesy – świat zawodowstwa, który jest dla wielu ludzi rodzajem piekła na ziemi. W grę zaczynają wchodzić poważne pieniądze i poważne zagrożenie dla zdrowia. Kończy się czas niewinności, zaczyna się gra, w której bokser jest często tylko pionkiem,
  • podnoszenie się z upadków, dążenie do celu za wszelką cenę, nawet wtedy gdy wszyscy stoją odwróceni plecami i wydaje się że nadziei już nie ma,
  • konfrontacja – podstarzałego zawodnika starego pokolenia i dobrze rokującego, przepełnionego złudzeniami młodzieńca,
  • odwieczny romans boksu ze sztuką. Pięściarstwo od zawsze fascynowało artystów – od Homera i Wergiliusza, przez Byrona i Lermontowa, do Hemingwaya, Scorsese i setek innych wybitnych twórców.

Pierwsze pokazy przedpremierowe

Pierwszy pokaz przedpremierowy filmu odbędzie się w czerwcu podczas 6. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim „Grand Prix Komeda”, kolejne projekcje odbędą się w Warszawie, podczas projektu „Krótkie Filmy na Marszałkowskiej” i w Kinie Roma w Zabrzu, w którym  kręcone były zdjęcia do filmu.

Premiera filmu planowana jest podczas 44. edycji festiwalu Ińskie Lato Filmowe, która odbędzie się w sierpniu.

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem tego pełnometrażowego filmu jest Marcin Biegański, który w ubiegłym roku zadebiutował eksperymentalnym, krótkometrażowym filmem „Artysta”. Obecnie trwają prace nad scenariuszem do trzeciego, muzycznego filmu pt. „The Band”. Autorem zdjęć jest Janek Jędrzejak. Większość muzyki do filmu stworzył zespół Big Cyc.

Wsparcie produkcyjne zaoferowała Telewizja ProArt i Miasto Ostrów Wielkopolski.

Strona filmu na Facebooku: www.facebook.com/piotrowskymovie.

Na podstawie informacji prasowej 

04.05.2017