PISF dla widzów

Ponad trzy miliony widzów na polskich filmach

 

Pierwsze miesiące tego roku, to sukces frekwencyjny polskich filmów. „Jacka Stronga” obejrzało już ponad milion widzów i jest to jak na razie jedyny tytuł, który przekroczył ten wysoki próg. W ten sposób film Władysława Pasikowskiego stał się najchętniej oglądanym filmem początku 2014 roku. Świetny wynik osiągnął też obraz „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser wielkiego hitu ubiegłego roku – „Drogówki” (1 015 418 widzów) ponownie podbił publiczność i przyciągnął do kin 871 459 widzów. Blisko milion widzów obejrzało w 2013 roku „Wałęsę. Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy.

 

W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych tytułów tego roku są jak na razie cztery polskie filmy. Już niebawem ta sytuacja może się zmienić, bo dystrybutorzy zapowiadają kolejne interesujące premiery.

Oglądajmy polskie filmy!

– Dziękuję wszystkim widzom, którzy wybierają polskie kino. Przed nami kolejne premiery filmów współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, które mogą przyciągnąć do kin tysiące widzów – ocenia Agnieszka Odorowicz. – Już dziś na ekrany wchodzą „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, film, o którym się dyskutuje od kilku tygodni. Można spierać się o kino, ale o takie, które się widziało. Wyrabianie sobie opinii o filmach, o których się „tylko słyszało i to od kogoś” nie ma większego sensu. Dlatego zapraszam wszystkich do kin: oglądajcie polskie filmy, aby potem o nich rozmawiać! – zachęca dyrektor PISF.

 

Tydzień później, widzowie obejrzą też tytuł prezentowany premierowo na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie: „Obietnicę”, polsko-duńską koprodukcję w reżyserii Anny Kazejak. Czy adresowana przede wszystkim do młodzieżowej widowni opowieść o uczniach wielkomiejskiego liceum powtórzy sukces frekwencyjny filmów Jana Komasy i Katarzyny Rosłaniec? Jest taka szansa biorąc pod uwagę wybory widowni w polskich kinach.

 

 

07.03.2014