PISF na 16. Pikniku Naukowym

Fot. Anna Sienkiewicz-Rogowska, PISF
Fot. Anna Sienkiewicz-Rogowska, PISF

 

„Twórcza energia” – pod takim tytułem Polski Instytut Sztuki Filmowej uczestniczył w 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

 

12 maja 2012 roku w parku Rydza-Śmigłego w Warszawie uczestnicy, zgodnie z ideą imprezy eksperymentowali, brali udział w warsztatach i pokazach naukowych oraz świetnie się bawili. Nie inaczej było na stanowisku 208. Instytut zaproponował wszystkim gościom wyprawę w świat polskiego filmu. Mieli okazję porozmawiać i dowiedzieć się więcej o wybranych filmach fabularnych, usłyszeć na czym polega digitalizacja i cyfrowa rekonstrukcja filmów, a także konserwacja przedwojennych zbiorów filmowych. Ciekawostką była również filmowa opowieść o Warszawie z 1935 roku, która pieczołowicie odtwarzana jest ze starych zdjęć, albumów i wspomnień. Program w piknikowym kinie był napięty, co pół godziny kolejna grupa uczestników zasiadała w fotelach aby obejrzeć prezentacje i wysłuchać wykładów. Wystarczyło przejść przez specjalną kurtynę wykonaną z taśm filmowych…

Rekonstrukcja cyfrowa filmów

Specjaliści z TPS Film Studio opowiadali o procesie rekonstrukcji filmów z wykorzystaniem najnowoczesniejszych metod skanowania, korekcji obrazu i dźwieku. Uczestnicy Pikniku oglądali fragmenty filmów przed i po renowacji. Wśród prezentowanych obrazów znalazły się m.in.: „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Austeria”, „Pociąg” i „Matka Joanna od aniołów” Jerzego Kawalerowicza oraz „Salto”, „Ostatni dzień lata” i „Zaduszki” Tadeusza Konwickiego. Równolegle prezentowane były zrekonstruowane serie polskich filmów rysunkowych takich jak m.in. „Proszę Słonia”, „Wyprawa profesora Gąbki”, „Kochajmy Straszydła”, czy „Przygody Myszki”. Praca nad kreskówkami jest niesłychanie czasochłonna i wymaga ogromnej precyzji, ale uciecha z oglądania bajek entuzjastycznie wyrażana przez najmłodszą widownię upewniła wszystkich w przekonaniu, że i te zbiory warto i należy poddawać renowacji.

Projekt Nitrofilm

W namiocie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej można też było spotkać pracowników Filmoteki Narodowej, którzy prezentowali Projekt NITROFILM. Specjaliści opowiadali o digitalizacji, rekonstrukcji i konserwacji przedwojennej taśmy filmowej, prezentowali m.in.: etapy pracy nad rekonstrukcją filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) z polską gwiazdą Polą Negri. Wszyscy zainteresowani mieli okazję, by z bliska zobaczyć i dotknąć filmową taśmę – robili „sklejki” i układali filmowe puzzle. Zespół Filmoteki Narodowej zachęcał także do wzięcia udziału w NITROAkcji, promującej poszukiwanie taśm filmowych we własnych domach (na strychach, w piwnicach, wśród pamiątek po dziadkach) i przynoszenie kopii do Filmoteki Narodowej, dzięki czemu wspólnie można będzie uchronić je przed zniszczeniem.

Rekonstrukcja Warszawy z 1935 roku

W ramach programu przygotowanego przez PISF specjalnie na Piknik Naukowy, odbyły się także prezentacje projektu „Warszawa 1935”. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć Warszawę, jakiej nie znają, w całym architektonicznym przepychu przedwojennej metropolii. Prace nad „Warszawą 1935” trwały blisko 3 lata. Poza niespotykaną skalą scenografii 3D, wiele wysiłku wymagało zebranie dokumentacji, odtwarzanie form architektonicznych i atmosfery jedynie w oparciu o dostępne fotografie. O skali i rozmachu tego przedsięwzięcia opowiadał zgromadzonym osobom Ernest Rogalski ze studia Newborn animacja, które jest autorem projektu.

Casting do Rejsu

Piknik Naukowy to także zabawa, tej nie zabrakło. Przed namiotem PISF rozstawiony został profesjonalny plan filmowy. Warsztat filmowy dał możliwość spotkania z reżyserem i operatorem, którzy odkryli przed uczestnikami tajniki powstawania filmów, a także pokazali na czym polega profesjonalny casting. Zadaniem uczestników Pikniku było zdobycie roli w filmie „Rejs”. W zdjęciach próbnych wzięło udział ponad 500 osób. Podczas Pikniku odkryliśmy wiele nowych talentów, a wszyscy, którzy odważyli się stanąć przed naszymi kamerami dostali na pamiątkę płyty z nagranym materiałem.

Filmowa Gra Piknikowa

Ponad 30 drużyn wzięło udział w Filmowej Grze Piknikowej. Każdy zespół musiał dotrzeć do sześciu stacji, wyznaczonych przez plenerową wystawę „100 lat polskiego filmu” oraz wykonać powierzone tam zadania. Na swojej drodze można było spotkać postaci z takich filmów jak: „Ziemia obiecana”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Zmruż oczy”, „Dzień Świra”, „Krzyżacy”, „Amator”. Część z tych filmów znajduje się w programie Filmoteki Szkolnej. Spacer po terenie Pikniku Naukowego był także okazją do poznania anegdot związanych z prezentowanymi na wystawie filmami, przeczytania fragmentów ciekawych recenzji i dialogów oraz obejrzenia fotosów.

 

W czasie 16. Pikniku Naukowego stanowisko Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyciągnęło swoim repertuarem ponad 1000 widzów, pokazy zgromadziły 500 uczestników, w castngu wzięła udział podobna liczba osób, w piknikowej grze rywlizowało 150 zawodników. Wszystkim bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok!

14.05.2012