PISF na 17. Pikniku Naukowym

15 czerwca 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Już po raz drugi udział w wydarzeniu wziął PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

2,5 tysiąca gości

17. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu wzięła w tym roku rekordowa liczba wystawców – ponad 200 namiotów i uczestników – 142 573 osoby. Dwa stoiska Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej odwiedziło prawie 2,5 tysiąca gości.

„Nowe życie filmu”

Hasłem towarzyszącym prezentacjom zorganizowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej było „Nowe życie filmu”. Goście, którzy pojawili się na dwóch stoiskach PISF w sektorze C, mogli dowiedzieć się na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu w filmach fabularnych i animowanych, poznać tajniki rekonstrukcji dźwięku, zobaczyć fragmenty odrestaurowanych filmów m.in. „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Jowita” Janusza Morgensterna, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza i bajek animowanych: „Reksio”, „Kapitan Klipper”, „Koziołek Matołek”. 

Pokazy specjalistów

Specjaliści z dziedziny rekonstrukcji cyfrowej filmów zaprezentowali fragmenty filmów przed i po renowacji. Uczestnicy pikniku mieli również okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową, posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego oraz wziąć udział w warsztatach retuszu klatki filmowej.

Konkurs i plan filmowy

W tym roku goście PISF mogli pod okiem fachowców zagrać w kilku scenach z filmu „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka. Osoby, które wzięły udział w nagraniu zrealizowanym w blue boxie, otrzymały płytę z odegraną przez siebie sceną, uzupełnioną tłem i muzyką z filmu. Wielu uczestników pikniku wzięło również udział w filmowym konkursie zorganizowanym wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Filmoteka Szkolna

Na jednym ze stoisk PISF goście pikniku mogli zapoznać się z programem edukacyjnym PISF Filmoteka Szkolna oraz z albumem towarzyszącym wystawie „65 lat polskiej animacji dla dzieci„.

Partnerzy

Partnerami pokazów „Nowe życie filmu” zorganizowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik byli: TPS Studio, Filmoteka Narodowa, Kino RP, TVP SA i DeLord.

 

Paulina Bez

17.06.2013