„Piszę do ciebie, kochanie” z nominacją do nagród FOCAL

Krótkometrażowy film dokumentalny „Piszę do ciebie, kochanie” w reżyserii Magdaleny Szymków, wyprodukowany przez Stanisława Zaborowskiego z Silver Frame, zdobył nominację do prestiżowych nagród FOCAL 2019 w kategorii najlepsze wykorzystanie nagrań archiwalnych w krótkim metrażu.

Nagroda to najważniejsze wyróżnienie dla twórców, którzy w swoich filmach wykorzystują materiały archiwalne. Laureatów nagród poznamy 20 czerwca podczas gali rozdania nagród w Londynie.

„Piszę do ciebie, kochanie”, reż. Magdalena Szymków

1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, festiwal piosenki, samospalenie Siwca i czołgi na ulicach okupowanej Pragi. Dokument montażowy o okupacji Czechosłowacji, zbudowany na archiwaliach i donosach partyjnych konfidentów. Historia dziewczyny, która wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę. Patchworkowy obraz przeszłości i absurd totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki sabotujące inwazję i tańczą twista.

Krótki metraż jest częścią filmu „Okupacja 1968”, który składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów –  Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przez archiwalia i zdjęcia współczesne.

Reżyserami filmów są Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymków, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Jest to koprodukcja słowacko-czesko-polsko-bułgarsko-węgierska.

Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame, nadzór merytoryczny nad całością sprawuje Peter Kerekes, słowacki reżyser i scenarzysta.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej: focalintawards.com/2019short


06.05.2019