"Plac zabaw" w Konkursie Głównym w San Sebastian

Współfinansowany przez PISF fabularny debiut Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw” został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. W sekcji International Film Students Meeting pokazana zostanie etiuda Bartosza Kruhlika „Adaptacja”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-24 września 2016 r.

„Plac zabaw” na hiszpańskim festiwalu będzie miał swoją światową premierę. Debiut Bartosza M. Kowalskiego powalczy o przyznawane w San Sebastian Muszle z szesnastoma filmami twórców takich jak Baltasar Kormákur, Emmanuelle Bercot czy Ewan McGregor.

„Plac zabaw”

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość, czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.

Twórcy

„Plac zabaw”. Rozmowa z twórcami filmu. Transkrypcja (plik .rtf)

Reżyserem, współscenarzystą i montażystą „Placu zabaw” jest Bartosz M. Kowalski, dla którego film jest debiutem fabularnym. Scenariusz, napisany wspólnie z Stanisławem Warwasem,  otrzymał nagrodę główną Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Za zdjęcia odpowiada, pracujący już wcześniej z Bartoszem Kowalskim przy dokumentach, Mateusz Skalski. Scenografią „Placu zabaw” zajął się Marek Warszewski, kostiumami Agata Culak. Autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, duński kompozytor znany m.in. ze współpracy z Larsem von Trierem.

W filmie główne role zagrali występujący pierwszy raz na ekranie:  Michalina Świstuń (filmowa Gabrysia), Nicolas Przygoda (w roli Szymona) oraz Przemysław Baliński (Czarek).

Opiekę artystyczną nad obrazem sprawował Wojciech Smarzowski.

„Plac zabaw” został wyprodukowany przez Film it, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją obrazu w Polsce zajmuje się Next Film, który zapowiada wprowadzenie filmu do kin jesienią 2016. Polska premiera festiwalowa obrazu odbędzie się w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film ma już agenta sprzedaży – hiszpańską firmę Latido Films.

„Adaptacja” w San Sebastian

Film dyplomowy Bartosza Kruhlika, wyprodukowany w Szkole Filmowej w Łodzi, znalazł się w sekcji International Film Students Meeting Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, prezentującej studenckie krótkie metraże z całego świata. W sekcji, obok obrazu Bartosza Kruhlika, znalazło się czternaście filmów studentów szkół filmowych, m.in. z Meksyku, Argentyny, Izraela czy Litwy.

Warto wspomnieć, że w sekcji International Film Students Meeting w 2011 roku prezentowana była etiuda „Twist & Blood” Kuby Czekaja, a w 2014 roku „Granice wytrzymałości” Marka Marlikowskiego.

„Adaptacja” to:

1. Zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia.
2. Przystosowanie się jednostki do życia w nowych warunkach, lub zewnętrznego stresu.
3. Przyzwyczajanie się wzroku do widzenia w ciemności.

Za zdjęcia do filmu Bartosza odpowiada student Wydziału Operatorskiego Szkoły: Michał Dymek. Opiekunami artystycznymi filmu są: Filip Bajon i Jolanta Dylewska.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian to jeden z najstarszych europejskich festiwali filmowych, jego pierwsza edycja odbyła się w 1953 roku.

Więcej informacji na stronie: www.sansebastianfestival.com.

25.08.2016