„Plac zabaw” w hiszpańskich kinach

25 maja na ekrany hiszpańskich kin wszedł współfinansowany przez PISF debiut Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw”.

Hiszpańskim dystrybutorem filmu jest firma Syldavia Cinema. Film wszedł do hiszpańskich kin pod tytułem „Playground”.

„Plac zabaw” w grudniu 2017 roku wszedł na ekrany kin w Los Angeles. Film był wyświetlany w sieci kin studyjnych Laemmle Theatres. Obecnie film jest dostępny na terenie USA na platformach VoD. Amerykańskim dystrybutorem filmu jest Uncork’d Entertainment.

Debiut Bartosza M. Kowalskiego będzie dostępny również w Turcji na DVD i w systemie VoD. Turecką dystrybucją zajmuje się firma Sinema TV.

Agentem sprzedaży filmu jest Latido Films.

„Plac zabaw”

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość, czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.

Twórcy filmu

Reżyserem, współscenarzystą i montażystą „Placu zabaw” jest Bartosz M. Kowalski, dla którego film jest debiutem fabularnym. Scenariusz, napisany wspólnie z Stanisławem Warwasem, otrzymał nagrodę główną Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Za zdjęcia odpowiada, pracujący już wcześniej z Bartoszem M. Kowalskim przy dokumentach, Mateusz Skalski. Scenografią „Placu zabaw” zajął się Marek Warszewski, kostiumami Agata Culak. Autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, duński kompozytor znany m.in. ze współpracy z Larsem von Trierem.

W filmie główne role zagrali występujący pierwszy raz na ekranie: Michalina Świstuń (filmowa Gabrysia), Nicolas Przygoda (w roli Szymona) oraz Przemysław Baliński (Czarek).

Opiekę artystyczną nad obrazem sprawował Wojciech Smarzowski.

„Plac zabaw” został wyprodukowany przez Film it, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Premiera w San Sebastian i nagrody

Premiera filmu odbyła się na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Obraz był pokazywany w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie Bartosz M. Kowalski otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutu reżyserskiego. „Plac zabaw” zdobył Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy na 36. festiwalu „Młodzi i Film”, a czwórka grających w filmie młodych aktorów otrzymała w Koszalinie Nagrodę za odkrycie aktorskie. „Plac zabaw” otrzymał także wyróżnienie specjalne w konkursie 1-2 na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego na 60. BFI London Film Festival. Film doceniono także w Melbourne na Monster Fest, gdzie Bartosz M. Kowalski został nagrodzony za reżyserię.


24.04.2018