"Plan Filmowy" nominowany w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku

Projekt edukacyjny Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) – wystawa „Plan Filmowy” znalazł się w gronie 15 nominowanych w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Komisja Konkursowa, spośród ponad 200 nadesłanych z całego kraju zgłoszeń zakwalifikowała m.in. „Plan Filmowy” do kolejnego etapu Plebiscytu – w kategorii „Wystawa”.

Do 8 maja można zagłosować na „Plan Filmowy” na stronie internetowej Plebiscytu.

Plan filmowy

Wystawa „Plan Filmowy”. Fot. WFDiF

Wystawa „Plan Filmowy” to pierwszy plan filmowy udostępniony do celów edukacyjnych.

Tematem filmowym drugiej edycji Wystawy jest wyprodukowana przez WFDiF „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza – film opowiadający o jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej i przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach. Podczas realizacji zdjęć filmowcy musieli sprostać wielu wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i inscenizacyjnym, które podczas oprowadzania po Wystawie stają się pretekstem do opowieści o niełatwej sztuce produkcji filmów.

Dzięki współpracy z autorem scenografii Markiem Warszewskim w hali zdjęciowej Wytwórni powstała fascynująca ekspozycja, na którą składają się m.in. fragmenty oryginalnej scenografii, rekwizyty i kostiumy z filmu „Karbala” oraz najważniejsze elementy planu filmowego i część edukacyjno – multimedialna.

Oprowadzanie rozpoczyna się na zapleczu hali zdjęciowej wizytą w garderobie i specjalnie przygotowanej pracowni charakteryzacji, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć kostiumy i rekwizyty filmowe oraz przyjrzeć się pracy zawodowego charakteryzatora, a wszyscy chętni nieznacznie odmienić swój wizerunek.

Wejście do hali zdjęciowej to wprowadzenie w atmosferę fascynującego świata planu filmowego – przeniesienie o tysiące kilometrów w miejscu i w czasie do Karbali, w której rozgrywa się akcja filmu. W program ścieżki wytyczonej pośród dekoracji filmowej włączone zostały projekcje materiałów making of z planu filmu, efekty dźwiękowe oraz multimedialne zadania edukacyjne. Zwiedzający mogą zobaczyć kolejne etapy powstawania scenografii i m.in. dowiedzieć się: jacy twórcy i specjaliści pracują na planie filmowym i na czym polega ich praca, czym jest „kontynuacja” i „patynowanie”, dlaczego na planie filmowym tak ważna jest cisza i do czego potrzebny jest klaps, jak filmowo wykreować świat, by widz mógł bez trudu przenieść się w sam środek akcji oraz jak stworzyć Irak na warszawskim Żeraniu i w realistyczny sposób opowiedzieć historię, która wydarzyła się ponad dekadę temu.

Ścieżka oprowadzania stworzona została z myślą o wspieraniu realizacji programów szkolnych w zakresie elementów dotyczących edukacji filmowej, posiada także cechy ponadprzedmiotowe m.in. z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej, medialnej, kulturalnej i artystycznej. Program Wystawy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów, grup rodzinnych i seniorów.

W 2015 r. za pierwszą edycję Wystawy „Plan Filmowy – Miasto 44” Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych została nominowana do 8. edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja młodego widza. Od września 2013 r. do czerwca 2015 r. Wystawa prezentowała elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty z filmu „Miasto 44” w reż. Jana Komasy.

Więcej informacji o wystawie „Plan filmowy”.

20.04.2016