Planete Doc Review - spotkania i warsztaty

7. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych Planete Doc Review odbędzie się w dniach 7-16 maja 2010 w Warszawie, a w dniach 7-9 maja w 20 kinach w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce.

W tym roku po raz kolejny wydarzenie to zaprasza profesjonalistów, studentów i dziennikarzy na wykłady mistrzowskie, spotkania i warsztaty.

 

Gościem tegorocznej edycji Planete Doc Review będzie reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych Werner Herzog. Jego mistrzowski wykład dla profesjonalistów prowadzony przez Michała Chacińskiego i Pamelę Cohn odbędzie się w sobotę 8 maja o godz. 15.00 w warszawskiej Kinotece. Również publiczność festiwalu będzie miała okazję spotkać się z reżyserem w Kinotece po projekcjach jego filmów 8 i 9 maja.

Uzupełnieniem wykładu mistrzowskiego będzie wydanie w serii DVD przez festiwal 15 filmów dokumentalnych Herzoga. Równocześnie ukaże się książka, wydana przez Krytykę Polityczną – zbiór esejów na temat jego sztuki filmowej.

 

Specjalnym gościem Planete Doc Review będzie nagrodzony Oscarem w 2003 roku duński reżyser Martin Strange-Hansen. Swoim doświadczeniem i wiedzą podzieli się w rozmowie prowadzonej przez Mirosława Filiciaka w niedzielę 9 maja.

W piątek 14 maja organizatorzy festiwalu zapraszają natomiast na 3-godzinne warsztaty z francuskim reżyserem Nicolasem Philibertem, znanym w Polsce z filmu „Być i mieć”. W ramach programu festiwalu będzie można zobaczyć najnowszy film Philiberta – „Nénette”, jak również inne tytuły: „Być i mieć”, „Każda mała rzecz” i „Miasto Louvre”.

W sobotę 15 maja, Michał Chaciński i Jean Perret (dyrektor festiwalu Visions du Réel w Nyon) poprowadzą spotkanie z Alanem Berlinerem. Berliner jest nie tylko reżyserem, ale też uznanym fotografem i autorem instalacji. Ma w swym dorobku 5 filmów, które będzie można zobaczyć na festiwalu.

 

Zgłoszenia na wykłady mistrzowskie, zawierające pełną informację o działalności zawodowej i/lub naukowej, należy wysyłać do 2 kwietnia na adres masterclass@docreview.pl, podając w nagłówku maila, jakiego wykładu mail dotyczy. Organizatorzy przygotowali 120 miejsc na każdy z wykładów dla zgłaszających się profesjonalistów.

 

W sprawach akredytacji należy zgłaszać się do 25 marca pod adresem: akredytacje@docreview.pl.

 

Pełna informacja o programie filmowym festiwalu i imprezach towarzyszących od 5 kwietnia na www.docreview.pl.

 

Informacja prasowa

01.03.2010