Planete+ Doc we Wrocławiu

W tym roku po raz pierwszy festiwal Planete+ Doc odbędzie się równolegle w Warszawie (11-20 maja) i Wrocławiu (14-20 maja). Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Grand Prix Dolnego Śląska

9. edycja festiwalu Planete+ Doc odbędzie się w dniach 11-20 maja w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i KINO.LAB. Edycja wrocławska potrwa tydzień, od 14 do 20 maja. W Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) zostanie zaprezentowanych 49 filmów. Jury w składzie: Przemysław Wojcieszek, Magda Podsiadły, Lambros Ziotas przyzna Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i 3000 euro najlepszemu filmowi z 16 startujących w konkursie głównym o Nagrodę Millennium.

Goście

Wrocławską edycję festiwalu swoją obecnością uświetni kilkunastu twórców m.in. Mathieu Roy – współreżyser „Pułapek rozwoju”, Michael Glawogger (reżyser „Śmierci człowieka pracy”) z premierowym pokazem nagrodzonego w Wenecji filmu „Chwała dziwkom” oraz angielski reżyser James Marsh – laureat Oscara za „Człowieka na linie”, który zaprezentuje swój najnowszy dokument „Projekt Nim” – historię szympansa wychowywanego jak człowiek przez amerykańską rodzinę.

Debaty

  • 14 maja „Rozwój – miraż wiecznego postępu?”, poświęcona pułapkom postępu i zagrożeniom globalnego rozwoju
  • 16 maja eksperci będą dyskutować na temat perspektyw zrównoważonego rozwoju na lokalnym poziomie podczas debaty „Zrównoważone miasta przyszłości: plany czy marzenia?”.
  • 17 maja na debatę „Quo vadis Rosjo?”, poświęconą demokracji we współczesnej Rosji, po projekcji „Pocałunku Putina” Lise Birk Pedersen, przyjedzie gość specjalny – Ilya Yashin, lider rosyjskiego ruchu politycznego Solidarnost
  • 19 maja, po pokazie „Ambasadora” Madsa Brüggera, eksperci porozmawiają o granicach etyki dziennikarskiej podczas panelu dyskusyjnego „Szara strefa dziennikarstwa: kiedy dziennikarz staje się przestępcą”

Więcej informacji o programie festiwalu na stronie: www.planetedocff.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

26.04.2012