Play Poland Film Festival 2016

20 października 2016 rozpocznie się 6. edycja Play Poland Film Festival. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

Nowe polskie produkcje w programie 

W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną na przestrzeni kolejnych tygodni filmy, które w ostatnim czasie zdobyły rozgłos w kraju i za granicą. Tym razem fani polskiego kina będą mieli okazję zobaczyć m.in. „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego opowiadające o polskim małżeństwie, któremu w dramatycznych okolicznościach odebrane zostaje dziecko. Poruszający obraz nierównej walki rodziców z przedstawicielami władz zostanie zestawiony z panelem dyskusyjnym po pokazie.

W dalszej kolejności publiczność będzie miała możliwość zobaczenia kina gatunkowego: thrillera „Demon” w reżyserii Marcina Wrony oraz „Czerwonego pająka” Marcina Koszałki, uhonorowanego niedawno w Gdyni nagrodą specjalną.

Rzadka w polskim kinie próba opowiedzenia o współczesnych 30-latkach, czyli „Kamper” Łukasza Grzegorzka, zagości na ekranach w Edynburgu. „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, będzie z kolei ciekawą próbą rozliczenia się z komunistyczną przeszłością.

Wydarzenia towarzyszące

Play Poland Film Festival również aktywnie włączy się w obchody Roku Kieślowskiego, rozpoczynając 6. edycję wydarzenia kultowym „Przypadkiem”. Wszystko to w doborowym towarzystwie ponad 50 filmów krótkometrażowych prezentowanych we współpracy z polskimi festiwalami, studiami i szkołami filmowymi.

Poza pokazami odbędzie się szereg imprez towarzyszących: wernisaż unikatowej wystawy prac sławy polskiego plakatu – Waldemara Świerzego, warsztaty, pokaz niemego kina z muzyką na żywo oraz specjalne projekcje kultowych animacji dla najmłodszych. Twórcy festiwalu już od sześciu lat starają się przybliżyć międzynarodowej widowni to co w polskim kinie nowe, świeże i intrygujące, zapewniając również dostęp do rodzimej kultury mieszkającej na Wyspach Polonii.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Na ponad 40 wydarzeń kulturalnych i filmowych w dwunastu miastach Wielkiej Brytanii i Kanady zaprasza organizator VI edycji Play Poland Film Festival, Polish Art Europe wraz ze współorganizatorami: Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu i w mediach społecznościowych: www.playpoland.org.ukwww.facebook.com/PlayPoland.

Informacja prasowa

14.10.2016