"Płynące wieżowce" na 9. MFF w Zurychu

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego zakwalifikował się do Konkursu Filmów Fabularnych 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Zurychu, który odbędzie się w dniach 26 września – 6 października 2013.

„Płynące wieżowce” powalczą o nagrody

„Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego są jednym z 12 produkcji, które zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych. O nagrody oprócz polskiego produkcji powalczą również m.in. filmy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji i Hiszpanii.

Film Tomasza Wasilewskiego

Drugi w karierze Wasilewskiego obraz (po debiutanckim „W sypialni”) „Płynące wieżowce” to współczesna, uniwersalna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Główny bohater – Kuba to młody chłopak, który mieszka razem z matką i swoją dziewczyną, Sylwią . Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Kocha swoją dziewczynę, studiuje na AWF-ie i jako pływak jest jednym z głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Na jednej z imprez poznaje Michała. Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację innym mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Alter Ego Pictures. Reżyserem i autorem scenariusza jest Tomasz Wasilewski. Zdjęcia zrealizował Jakub Kijowski. W rolę głównego bohatera wcielił się Mateusz Banasiuk. Na ekranie partnerują mu m.in. Katarzyna Herman, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz, Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa 22 listopada

Światowa premiera filmu odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca. „Płynące wieżowce” wygrały sekcję East of the West, prezentującą debiuty i drugie filmy. Film zakwalifikował się do Konkursu Głównego 38. Gdynia – Festiwal Filmowy. Na ekrany polskich kin wejdzie 22 listopada 2013. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma Films Boutique.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: zff.com.

 

Paulina Bez

13.09.2013