"Płynące wieżowce" w kinach

22 listopada 2013 na ekrany polskich kin wejdzie film „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Drugi film Tomasza Wasilewskiego

 

„Płynące wieżowce”, drugi pełnometrażowy filmTomasza Wasilewskiego obraz (po debiutanckim „W sypialni”), to współczesna, uniwersalna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Główny bohater – Kuba to młody chłopak, który mieszka razem z matką i swoją dziewczyną, Sylwią . Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Kocha swoją dziewczynę, studiuje na AWF-ie i jako pływak jest jednym z głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Na jednej z imprez poznaje Michała. Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację innym mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Alter Ego Pictures. Reżyserem i autorem scenariusza jest Tomasz Wasilewski. Zdjęcia zrealizował Jakub Kijowski. W rolę głównego bohatera wcielił się Mateusz Banasiuk. Na ekranie partnerują mu m.in. Katarzyna Herman, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie i zagraniczne nagrody

 

Światowa premiera filmu odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca. „Płynące wieżowce” wygrały sekcję East of the West na 48. MFF w Karlowych Warach. Na 38. Gdynia – Festiwal Tomasz Wasilewski otrzymał nagrodę dla młodego talentu reżyserskiego, a Marta Nieradkiewicz nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Mateusz Banasiuk otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na MFF Avvantura w Chorwacji.

Premiera kinowa 22 listopada

Na ekrany polskich kin wejdzie 22 listopada 2013. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma Films Boutique. Polskim dytrybutorem obrazu jest Film Poin Group. 6 grudnia 2013 film wejdzie do kin w Wielkiej Brytanii. 

 

Paulina Bez

18.11.2013