"Płynące wieżowce" we francuskich kinach

14 maja 2014 na ekrany francuskich wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

Francuska premiera

Film „Płynące wieżowce” wszedł na ekrany francuskich kin 14 maja 2014. Francuski tytuł filmu to „Ligne d’eau”. Dystrybutorem obrazu Tomasza Wasilewskiego jest Outplay.

„Płynące wieżowce”

 

„Płynące wieżowce”, drugi pełnometrażowy filmTomasza Wasilewskiego obraz (po debiutanckim „W sypialni”), to współczesna, uniwersalna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Główny bohater – Kuba to młody chłopak, który mieszka razem z matką i swoją dziewczyną, Sylwią . Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Kocha swoją dziewczynę, studiuje na AWF-ie i jako pływak jest jednym z głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Na jednej z imprez poznaje Michała. Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację innym mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji.

Produkcja ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Alter Ego Pictures. Reżyserem i autorem scenariusza jest Tomasz Wasilewski. Zdjęcia zrealizował Jakub Kijowski. W rolę głównego bohatera wcielił się Mateusz Banasiuk. Na ekranie partnerują mu m.in. Katarzyna Herman, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie i zagraniczne nagrody

 

Światowa premiera filmu odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca. „Płynące wieżowce” wygrały sekcję East of the West na 48. MFF w Karlowych Warach. Na 38. Gdynia – Festiwal Tomasz Wasilewski otrzymał nagrodę dla młodego talentu reżyserskiego, a Marta Nieradkiewicz nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Mateusz Banasiuk otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na MFF Avvantura w Chorwacji oraz na 9. festiwalu À l’Est, du Nouveau we Francji. Film wszedł na ekrany polskich kin 22 listopada 2013, a na ekrany kin w Wielkiej Brytanii 6 grudnia 2013.  Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma Films Boutique.

 

Paulina Bez

14.05.2014