Po pierwsze: edukacja

Konferencja MKiDN
Konferencja „Po pierwsze: edukacja”. Fot. MKiDN

 

15 września w Muzeum Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Po pierwsze: edukacja” poświęcona programom edukacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W konferencji wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, p.o. dyrektora Narodowego Instytut Fryderyka Chopina Waldemar Dąbrowski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. Rozwoju Kultury Katarzyna Mazurkiewicz, dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden oraz dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak.

 

Głównym tematem wystąpienia dyrektor PISF było wprowadzenie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych programu Filmoteka Szkolna.

 

Byliśmy przekonani, że tak samo jak się uczy w szkołach interpretować literaturę, tak podobnie trzeba uczyć interpretować sztukę filmową – powiedziała Agnieszka Odorowicz. – Staraliśmy się tak dopasować program filmów, aby mógł on się wpasować w różne lekcje: historię, język polski czy godzinę wychowawczą. Powstałe w ten sposób zestawy filmów otrzymały wszystkie licea i gimnazja w Polsce, czyli ponad 14 tysięcy szkół. Szkoły otrzymały ponadto swoje kody, dzięki którym po zalogowaniu się na stronie www.filmotekaszkolna.pl, będą mogły pobrać dodatkowe materiały dydaktyczne.

 

Aby program nie zakończył się wyłącznie na przekazaniu filmów szkołom, zorganizowane zostały kursy dla nauczycieli, którzy szkolią się z zakresu prowadzenia lekcji w ramach Filmoteki Szkolnej.

 

Odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się 16 tysięcy nauczycieli! – poinformowała dyrektor PISF. – Oczywiście nie byliśmy w stanie przeprowadzić kursów dla takiej liczby osób, ale wspólnie z ośrodkami doskonalenia nauczycielskiego i szkołami filmowymi zorganizowaliśmy w największych miastach Polski kursy na trenerów – osób, które następnie poprowadzą w regionach zajęcia z nauczycielami.

 

Agnieszka Odorowicz odniosła się również do programów „Filmoteka Szkolna. Akcja!” oraz „Filmoteka Szkolna. Akademia”.

 

To zajęcia dla nauczycieli i uczniów, zainteresowanych praktyczną stroną filmu – tłumaczyła dyrektor PISF. – Doszliśmy do wniosku, że najlepiej wytworzyć zainteresowanie sztuką filmową, pokazując, jak się film robi. Zrobiliśmy festiwal Filmoteki Szkolnej – brały w tym udział szkoły z całej Polski. Odbywały się zajęcia, jak zrobić film telefonem komórkowym, jak go zmontować i podłożyć muzykę. Laureaci przyjechali do Warszawy i pokazali swoje filmy w Kinie Kultura. Muszę przyznać, że wypożyczyłam te filmy i pokazałam na festiwalu filmowym w Gdyni, na specjalnym spotkaniu z filmowcami, żeby poczuli oddech na plecach. To były naprawdę świetne filmy!

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej wydaje rocznie 14 milionów złotych na popularyzację sztuki filmowej. Kwota ta systematycznie wzrasta.

 

– Jeśli nie wykształcimy wrażliwych, wymagających widzów, którzy chcą zobaczyć coś ważnego i zadać ważne pytania, to w przyszłości sztuka filmowa w Polsce będzie się sprowadzała do komedii romantycznych – zakończyła swoją wypowiedź Agnieszka Odorowicz.

15.09.2010