Początek 11. LAF w Zwierzyńcu

6 sierpnia rozpoczęła się 11. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Przedpremierowe pokazy polskich i zagranicznych filmów, kilka retrospektyw, przegląd kinematografii RPA oraz prezentacja obrazów goszczących na innych krajowych festiwalach – organizatorzy postarali się, by żaden wielbiciel kina nie nudził się w Zwierzyńcu.

 

Przechadzając się po tej niewielkiej miejscowości nie sposób nie zauważyć młodych ludzi z festiwalowymi torbami i koszulkami, cierpliwie wertujących 350-cio stronnicowy katalog tegorocznej 11 edycji Letniej Akademii Filmowej. Jest w czym wybierać – wystarczy wspomnieć, że w Zwierzyńcu między 6 a 15 sierpnia uruchomionych zostaje 6 sal kinowych – „Salto”, „Skarb”, „Jowita”, „Dzięcioł”, „Ratusz” i Kino Nocne w zwierzynieckim browarze.

 

Oficjalne otwarcie LAF-u odbyło się w piątkowy wieczór 6 sierpnia. Na inauguracji pojawili się wicemarszałkowie województwa lubelskiego – Arkadiusz Bratkowski i Marek Lasiński. Od burmistrza Zwierzyńca Jana Skiby symboliczny klucz do miasta otrzymał Rektor Letniej Akademii Filmowej, Piotr Kotowski. Podczas tego uroczystego spotkania zaprezentowano film „Buddenbrookowie” wg. prozy Tomasza Manna w reżyserii Heinricha Breloera z 2008 r. Jest to jedna z najdroższych i najbardziej wystawnych produkcji a zarazem adaptacji w historii kina niemieckiego.

 

Już w sobotę natomiast widzowie zwierzynieckiej Akademii obejrzeli film „Eskimoskie dziecko” z 1918 r. Zagrała w nim bohaterka jednej z retrospektyw – czołowa aktorka duńskiego kina niemego Asta Nielsen.

 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, LAF przybliża polskim widzom kino włoskie, czyniąc bohaterami dwóch retrospektyw reżyserów Marco Bellocchio i Gianni Amelio. Projekcjom tym towarzyszą prelekcje – o twórczości reżysera „Czasu religii” (2002 r.) opowiada Anna Miller – filmoznawczymi, autorka poświęconego Bellocchio tekstu w jednym z ostatnich numerów „Kwartalnika Filmowego”. Przed filmami Gianni Amelio o jego filmach opowiada natomiast krytyk i historyk filmu Adam Garbicz, autor cyklu wydawniczego „Kino. Wehikuł magiczny”.

 

Ze zwierzyniecką publicznością spotykają się także twórcy. W sobotę wieczorem swój film „Benek” z 2007 r. zaprezentował festiwalowym widzom Robert Gliński. Seans rozpoczął się od projekcji szkolnej etiudy tego autora – filmu „Pies” z 1978 r. Po projekcji reżyser tak mówił o „Benku”, który dopiero niedawno trafił do polskich kin – Starałem się zrealizować film dosyć pogodny, a ta pogoda ducha i humor jest tam w ludziach, mieszkańcach Śląska (…) W Śląsku jest coś optymistycznego – turpistyczny, brudny obraz – to nie jest prawda. Podczas spotkania reżyser opowiedział m.in. o pokazie filmu w Czechach i o tym, jak zdecydował, iż zrealizuje film we współpracy z autorami filmu dokumentalnego „Serce z węgla” – Ireną i Jerzym Morawskimi. Podkreślił, że do realizacji swojej wizji kapitalistycznych przemian na Śląsku zatrudnił wyłącznie aktorów pochodzących z tego regionu – m.in. debiutującego na ekranie Marcina Tyrola, Magdalenę Popławską, Andrzeja Mastalerza i Zbigniewa Stryja (nagrodzonego podczas 32. FPFF w Gdyni w 2007 r. za najlepszą drugoplanową rolę męską w tym obrazie).

 

Obok pokazów filmowych podczas 11. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych. Ośmiu młodych pasjonatów kina (najmłodszy uczestnik konkursu urodził się w 1990 roku) przed seansami postara się przedstawić filmy takie jak „Biała wstążka” Michaela Haneke, „Liban” Samuela Maoza czy „Bonnie i Clyde” Arthura Penna. Wystąpienia prelegentów oceni specjalnie powołane jury, a także publiczność. Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu Nagrodę Główną jury przyznało Marcinowi Jaukszowi z Poznania za prelekcję do filmu „Walc z Baszirem” Ari Folmana. Nagrodę Publiczności za prelekcję do filmu „Hanami – kwiat wiśni” Doris Dörrie otrzymała Joanna Zabłocka-Skorek z Tychów. Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 14 sierpnia. Wydarzenie to zostało dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Podczas 11. Letniej Akademii Filmowej ukazuje się bezpłatna festiwalowa gazeta – „Zwierzyniec Filmowy”. Wszystkie informacje na temat programu znaleźć można również na stronie tej imprezy: www.laf.net.pl.

09.08.2010