Początek Off Plus Camera

Zbigniew Preisner
Zbigniew Preisner. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

19 kwietnia w krakowskim kinie Kijów miało miejsce uroczyste rozpoczęcie 3. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Otwarcie festiwalu poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

Festiwal oficjalnie rozpoczął prezydent miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. – Jeszcze do dzisiaj pamiętam pana, który wygrał pierwszy festiwal i był zdziwiony, że dostał 100 tysięcy dolarów zamiast 100 funtów, jak myślał – żartował.

 

Spotkanie z organizatorami i jury poprowadzili Marta Grzywacz – dziennikarka stacji radiowej RMF FM oraz Jarosław Kuźniar z TVN24. Zebranych gości przywitali również dyrektorzy programowi Off Plus Camery – Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak.

 

Mamy przed sobą 100 wspaniałych filmów z całego świata, które przyjechały tu do Krakowa, by mieć w większości swoje polskie premiery (…). Program festiwalu powstawał przez prawie rok i sprowadziliśmy do Krakowa filmy, które nas wzruszyły, zachwyciły, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że takie wrażenie właśnie zrobią na państwu – powiedzieli, dziękując patronom i sponsorom festiwalu a także wolontariuszom pomagającym przy organizacji imprezy.

 

##VIDEO:13##

Rozmowa z Anną Trzebiatowską

 

Podczas uroczystej ceremonii przedstawiono fragmenty 12 filmów z całego świata, kandydujących do Krakowskiej Nagrody Filmowej. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera przyzna nagrodę dla zwycięskiego filmu – podobnie jak w zeszłym roku jest to kwota 100 tys. dolarów. Obok Polaka w jury zasiadają: John Cooper – dyrektor festiwalu filmowego w Sundance, reżyserzy Mike Figgis i Thomas Vinterberg oraz aktorka Lili Taylor.

Polskim kandydatem do nagrody głównej jest film „Rewers” Borysa Lankosza.

 

Drugą ważną nagrodą festiwalu jest Polski Noble Filmowy – wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy akredytowanych na festiwalu. Podobnie jak w poprzednich latach swoją nagrodę przyznaje również festiwalowa publiczność.

 

Podczas trwania Off Plus Camery odbędzie się wiele warsztatów i spotkań – zajęcia operatorskie poprowadzi Sławomir Idziak, Mike Figgis spotka się z osobami chcącymi pisać scenariusze filmowe a na uniwersyteckim kampusie UJ ze studentami rozmawiać będą m.in. reżyserka Jane Campion i pochodzący z Indii aktor Amitabh Bachchan.
Obok konkursu głównego pokazy filmowe odbywać się będą m.in. w sekcji „Amerykańscy niezależni”, „Odkrycia: latino”, „Don’t knock the rock” czy „Nowe kino Indii”.

 

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji Off Plus Camery jest przegląd kina skandynawskiego – w sekcji „Nordyckie horyzonty” zaprezentowanych zostanie 10 filmów z Islandii i Norwegii. Film „Dobre serce” autorstwa Islandczyka Dagura Kari został zaprezentowany podczas gali otwarcia Off Plus Camery.

 

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 25 kwietnia.

Impreza współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.offpluscamera.com.

20.04.2010