Początek zdjęć do filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”

W Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Ta historia z gatunku political fiction zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”

to 30-minutowy film opowiadający o trójce przyjaciół około trzydziestki, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Dramatyczna sekwencja zamieszek kręcona będzie w ścisłym centrum Warszawy. Ale film nie ogranicza się do polityki – w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną. Jej finał rozegra się z kolei we wnętrzach Nowej Jerozolimy – klubu i centrum kulturalnego w dawnym szpitalu dziecięcym w Alejach Jerozolimskich.

Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. „Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna” – mówi Aleksandra Terpińska, reżyserka i autorka scenariusza. „Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce”. Zdjęcia kręcone są w centrum Warszawy, a bohaterowie mówią po polsku, ale twórcy chcą opowiedzieć uniwersalną historię. „Unikamy odniesień do tu i teraz: nigdzie nie pada nazwa miasta, w którym toczy się akcja, nie wnikamy też w szczegóły politycznego sporu, który jest osią fabuły” – wyjaśnia Beata Rzeźniczek, kierowniczka produkcji. „Zadbaliśmy nawet, żeby umundurowanie nie pozwalało zidentyfikować kraju”.

Aleksandra Terpińska

jest absolwentką reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ma za sobą kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych, tworzyła także reklamy i teledyski. Ostatnio asystowała Wojciechowi Smarzowskiemu na planie „Wołynia”, reżyserując statystów i drugie plany. W „Najpiękniejszych fajerwerkach ever” na ekranie zobaczymy między innymi nominowaną do Paszportu Polityki Justynę Wasilewską, Malwinę Buss i Piotra Polaka, a także Andrzeja Konopkę, znanego choćby z „Córek Dancingu” czy kultowego kabaretu Burdel Artystyczny.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Partnerami konkursu były Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Film oparty na zwycięskim tekście będzie zaprezentowany już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych.

Informacja prasowa

07.10.2016