Początek zdjęć do „Geniuszy”

W Berlinie trwają przygotowania do realizacji „Geniuszy”, biograficznej opowieści o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama. W rolę główną w niemiecko-brytyjsko-polskiej koprodukcji wcieli się Philippe Tłokiński („Noc Walpurgi”, „Kurier”). Zdjęcia realizowane będą w Niemczech, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowa ekipa filmu

W skład ekipy, która będzie pracowała nad filmem w reżyserii Thorstena Kleina („Lost Place”) wchodzą m.in. rumuński operator Tudor Vladimir Panduru („Egzamin”, „Moja szczęśliwa rodzina”), polska kostiumografka Justyna Stolarz („Gareth Jones”) oraz kanadyjska kompozytorka Lesley Barber („Manchester by the Sea”).

Philippe Tłokiński jako Stanisław Ulam

Tytułową rolę zagra Philippe Tłokiński („Noc Walpurgi”, „Kurier”, „Belfer 2”), polski aktor filmowy i teatralny, który występował też na scenach szwajcarskich i francuskich teatrów. Tłokiński zastąpił w roli Ulama Jakuba Gierszała, który musiał zrezygnować z udziału w produkcji ze względu na konflikt terminów. Na ekranie towarzyszyć mu będą m.in. Fabian Kocięcki jako Johnny von Neuman – przyjaciel Stana, Mateusz Więcławek jako Adam – młodszy brat naukowca, Esther Garrell („Tamte dni, tamte noce”) w roli ukochanej Ulama oraz Sam Keeley („Wszystkie odloty Cheyenne’a”) i Joel Basman („Pole minowe”). Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Joanna Szymańska o sile europejskich koprodukcji

„Mocno wierzę w siłę europejskich koprodukcji, gdzie każdy z partnerów przynosi do stołu to, co najlepsze w jego czy jej rodzimej kinematografii – mówi producentka Joanna Szymańska z firmy Shipsboy. – Cieszę się, że udało nam się skompletować tak obiecującą obsadę i profesjonalną ekipę, a jej skład doskonale koresponduje z międzynarodowym charakterem naszej historii.”.

Film o legendarnym polskim matematyku

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama.

W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Zdjęcia w Niemczech, Polsce i USA

Zdjęcia do filmu rozpoczynają się w przyszłym tygodniu w Berlinie, w październiku ekipa przenosi się do Łodzi, a na koniec do Nowego Meksyku. Scenariusz filmu „Geniusze” oparty jest o autobiografię Ulama pt. „Przygody matematyka”. Film koprodukują Niemcy (Dragonfly Films), Wielka Brytania (Mirror Productions) oraz Polska (Shipsboy). Rozwój i produkcję projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz TVP. Światowym agentem sprzedaży jest Indie Sales.

Informacja prasowa 


07.09.2018