Początek zdjęć do "Kongresu"

Kongres/ The Congress

 

4 lutego padł w Los Angeles pierwszy klaps na planie nowego filmu Ariego Folmana „Kongres”. Scenariusz filmu powstał na podstawie utworu Stanisława Lema „Kongres Futurologiczny”. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert.

 

Ari Folman (ur. 1962) jest autorem animowanego filmu dokumentalnego „Walc z Baszirem” (2008), nagorodzonego m.in. statuetką Złotego Globu.

 

„Kongres” będzie połączeniem filmu fabularnego i animacji. Głowne role zagrają znane międzynarodowe gwiazdy: Robin Wright, Harvey Keitel, Paul Giamatti, Danny Huston, Jon Hamm, Francis Fisher, Sami Gayle, Kodi Smit-McPhee. Najprawdopodobniej w czerwcu reżyser rozpocznie prace w Polsce. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpwiada David Polonsky, który współpracował z Ari Folmanem przy „Walcu z Baszirem”.

 

„Kongres” jest miedzynarodową koprodukcją w której udział biorą Pandora Film z Niemiec, Bridgit Folman Film Gang z Izraela, Entre Chien et Loup z Belgii, Paul Thiltges Distribution z Luxembourga, ARP Selection z Francji.

 

Koproducentem ze strony polskiej jest „Opus Film” Piotra Dzięcioła. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Informacja prasowa

07.02.2011