Początek zdjęć do "Miasta 44"

Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

9 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się konferencja prasowa twórców filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Zdjęcia do filmu rozpoczną się 11 maja w Warszawie.

Konferencja z udziałem twórców

W konferencji wzięli udział m.in. twórcy filmu: reżyser Jan Komasa, autor zdjęć Marian Prokop, producent Michał Kwieciński (Akson Studio), aktorzy: Anna Próchniak, Zofia Wichłacz, Józef Pawłowski, Tomasz Schuchardt, Antoni Królikowski, oraz przedstawiciele koproducentów i instytucji wspierających film „Miasto”: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun, Katarzyna Ratajczak z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Małgorzata Ławrowska, dyrektor Kontentu Orange Dominique Lesage, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin, historyk Piotr Śliwowski oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Początek zdjęć 11 maja 2013

Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami m.in. Telewizja Polska i Orange. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jan Komasa („Oda do radości”, „Sala Samobójcjów”). Autorem zdjęć jest Marian Prokop, a autorką kostiumów Dorota Roqueplo. Kostiumy militarne przygotowuje Magdalena Rutkiewicz Za scenografię odpowiedzialni są Marek Barszewski i Grzegorz Piątkowski. Zdjęcia rozpoczną się w 11 maja 2013 przy ulicy Stalowej w Warszawie i potrwają 63 dni.

Premiera na Stadionie Narodowym

Akcja filmu „Miasto 44” rozgrywać się będzie w czasie Powstania Warszawskiego, ale historia nie będzie jego głównym tematem. Będą nim młodzi ludzie, ich życie, miłość i walka. Premiera filmu jest planowana na 1 sierpnia 2014, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz pierwszy film „Miasto” zobaczy 15 000 widzów na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Film ze wsparciem PISF

Film „Miasto 44” wesprze PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: – Wymarzyłem sobie 8 lat temu, żeby młody reżyser zrobił film o Powstaniu Warszawskim. Zaproponowałem Janowi Komasie, żeby napisał scenariusz. Chciałem bardzo szczególnie podziękować Agnieszce Odorowicz, która podjęła decydująca dla tego filmu decyzję o dofinansowaniu. To ona zadecydowała, że ten film powstanie – mówił podczas konferencji Michał Kwieciński.

Efekty specjalne i francuskie kostiumy

Za efekty specjalne w filmie będzie odpowiedzialny Richard Bain, twórca efektów komputerowych m.in. w filmach „King Kong”, „Incepcja” i „Nędznicy”. Do Warszawy zostanie przywiezionych ponad 5 tysięcy ton gruzu i odtworzone zostaną przedwojenne kamienice. Aktorzy zagrają m.in. w oryginalnych kostiumach sprowadzonych z Francji.

Hołd dla powstańców

– Ten film powinien się pojawić. Jesteśmy to winni nie tylko powstańcom, ale także pamięci historycznej dotyczącej najważniejszych wydarzeń. Zbliża się rok 2014 i nie byłoby dobrze, gdyby polska kinematografia tego tematu nie podjęła. W pewnym sensie będzie to oddanie hołdu przez młode pokolenie tym, którzy jeszcze żyją, tym którzy odeszli i tym, którzy budowali siłę państwa polskiego poprzez takie wydarzenia historyczne – mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Powstanie oczami młodych

– Każde pokolenie powinno na swój sposób spotkać się z mitem Powstania Warszawskiego (…) i myślę, że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Spojrzenie na Powstanie Warszawskie oczami młodych twórców – mówił Juliusz Braun.

Patronat Muzeum Powstania Warszawskiego

Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, które objęło film swoim patronatem podkreślał, że film „Miasto 44” to coś, czego brakowało w ostatnich latach. – On wypełni wielką lukę, jest bardzo potrzebny. Film przeniesie całą problematykę Powstania na inny poziom. Obiecujemy, że dopilnujemy, chociaż nie będzie to film historyczny, żeby przynajmniej te realia, które widzimy na ekranie oddawały to, z czym mieli do czynienia powstańcy.

Projekt z 8-letnim stażem

– Wiele razy podchodziliśmy do tego projektu. Nie mogę uwierzyć, że za dwa dni w końcu startujemy z filmem. (…) Cieszę się, że pomimo tych ośmiu lat udało się zatrzymać w tym projekcie świeżość. (…) Staramy się, żeby połączyć klasyczny styl opowiadania z bardziej nowoczesnym. Będziemy stosować animacje komputerowe – opowiadał o realizacji filmu Jan Komasa.

Powstańcy o filmie

Na konferencji pojawili się uczestnicy Powstania Warszawskiego. – Bardzo zależy mi na tym, żeby umieli pokazać niezwykłą atmosferę, która zdarza się Polakom od czasu do czasu – zjednoczenie w najważniejszej sprawie – odzyskania niepodległości – i towarzyszące temu uczucia – mówiła Anna Jakubowska pseudonim „Paulinka” z batalionu „Zośka”. – Młodzi ludzie zostali tak dobrani, że wcielą się w nas. Wtedy też byliśmy młodzi, tak jak oni teraz – dodał Edmund Baranowski.

 

Paulina Bez

09.05.2013