„Pod ochroną” z nagrodami Argentyńskiej Akademii Filmowej

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej argentyńsko-polska koprodukcja „Pod ochroną” zdobyła Argentyńskie Nagrody Filmowe w kategorii najlepszy film, scenariusz, montaż oraz reżyseria.

Kolejna nagroda dla argentyńsko-polskiej koprodukcji

Podczas uroczystości rozdania nagród Premios SUR Argentyńskiej Akademii Filmowej „Pod ochroną” otrzymało aż cztery statuetki w głównych kategoriach. Akademia przyznała filmowi Diego Lermana nagrody za najlepszy film, scenariusz, montaż oraz reżyserię. W czerwcu film został uznany Najlepszym Filmem Argentyńskim 2014 r. przez Stowarzyszenie Argentyńskich Krytyków Filmowych. Film zdobył także nagrody na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym RiverRun w Winston-Salem, 16. Festiwalu Filmowym w Hawanie oraz 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Światowa premiera w Cannes

„Pod ochroną” („Refugiado”) określany jest jako miejski film drogi i jednocześnie rodzaj rodzinnego thrillera. Film opowiada o skrywanej przemocy w rodzinie widzianej z perspektywy dziecka. Ofiarą konfliktu między matką i ojcem staje się siedmioletni Matias, który za wszelką cenę stara się ocalić swój świat. Światowa premiera filmu odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight).

„Pod ochroną” ze zdjęciami Wojciecha Staronia

Reżyserem filmu jest Argentyńczyk Diego Lerman, autor nagradzanych na zagranicznych festiwalach filmów „Niewidzialne oko”, „W międzyczasie”, „Niespodziewane”. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń, nagrodzony niedawno na festiwalu Camerimage w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za swój film „Bracia”. Polskim producentem filmu jest Małgorzata Staroń (Staron-Film). Polskim dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Argentyńska Akademia Filmowa

Argentyńska Akademia Filmowa została założona w 2004 r. Siedziba Akademii mieści się w Buenos Aires. Jej celem jest promocja kinematografii i organizacja corocznych nagród filmowych, będących odpowiednikami polskich Orłów. Akademia jest również odpowiedzialna za wybór filmów ubiegających się do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, nagród Goya Hiszpańskiej Akademii Filmowe oraz nagród Ariel przyznawanych przez Meksykańską Akademię Filmową.

Więcej informacji: academiadecine.org.ar.

27.11.2015