"Pod ochroną" z nagrodami Cóndor de Plata

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcja „Pod ochroną” („Refugiado”) w reżyserii Diego Lermana została wybrana Najlepszym Filmem Argentyńskim 2014 roku. Film otrzymał aż trzy nagrody Cóndor de Plata przyznawane przez Stowarzyszenie Argentyńskich Krytyków Filmowych.

W tym roku Stowarzyszenie Argentyńskich Krytyków Filmowych Asociación de Cronistas Cinematográficos de la Argentina (ACCA) już po raz 63. przyznało swoje nagrody filmowe w ponad dwudziestu kategoriach.

„Pod ochroną” najlepszym filmem 2014 w Argentynie

Argentyńsko-kolumbijsko-polsko-francuska koprodukcja „Pod ochroną” („Refugiado”) otrzymała aż trzy nagrody Cóndor de Plata w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Diego Lerman i María Meira) oraz Najlepsza Aktorka Julieta Díaz. Film pokonał m.in. argentyńskiego kandydata do Oscara – „Dzikie historie” w reżyserii Damiána Szifróna.

Światowa premiera w Cannes

„Pod ochroną” („Refugiado”) określany jest jako miejski film drogi i jednocześnie rodzaj rodzinnego thrillera. Film opowiada o skrywanej przemocy w rodzinie widzianej z perspektywy dziecka. Ofiarą konfliktu między matką i ojcem staje się siedmioletni Matias, który za wszelką cenę stara się ocalić swój świat. Światowa premiera filmu odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight). 

Przygoda z Argentyną

– Argentyna zaczęła się w 1999 roku naszym pierwszym wyjazdem. Robiliśmy wtedy film „El Misionero” – nasz autorski dokument. Wtedy urodził się również nasz syn Janek. Potem te związki z Argentyną były tak silne, że wróciliśmy i po dziewięciu latach zrobiliśmy kolejny dokument „Argentyńska lekcja” i równolegle z nią zaczęły się koprodukcje fabularne – opowiadał o filmie Wojciech Staroń.

Właśnie podczas kręcenia filmu „Argentyńska lekcja” operator poznał reżysera „Pod ochroną”.

Producent Diego Lermana jest z pochodzenia Polakiem i nawiązaliśmy z nim kontakt. Najpierw mieliśmy kręcić film dokumentalny o Gombrowiczu, ale później współpraca przerodziła się w pracę nad filmem „Pod ochroną” – mówiła Małgorzata Staroń.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Argentyńczyk Diego Lerman, autor nagradzanych na zagranicznych festiwalach filmów „Niewidzialne oko”, „W międzyczasie „, „Niespodziewane”. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń. Polskim producentem filmu jest Małgorzata Staroń (Staron-Film), dystrybutorem Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Paulina Bez

24.06.2015