Podsumowanie "Konfrontacji"

Oprócz gwiazd i twórców z uznanym dorobkiem, gośćmi Festiwalu Off Plus Camera byli młodzi filmowcy. Spotykali się na pokazach sekcji Konfrontacje. Polscy i zagraniczni uczniowie i absolwenci szkół filmowych oglądali wspólnie swoje filmy i dyskutowali.

 

Przez trzy dni zaprezentowało się w Krakowie siedem szkół i instytucji zajmujących się młodym kinem. Wszyscy pokazali filmy, z których są najbardziej dumni. Polskę reprezentowały: Studio Munka, Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy i Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

 

– Odbyły się dyskusje i wykłady poprowadzone przez Sławomira Idziaka i Christiana Gainesa, który obecnie pracuje dla największej na świecie bazy filmowej IMDB – podkreśla koordynatorka Konfrontacji Anna Kućma.

Celem sekcji jest konfrontacja, wymiana doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących pracy filmowca, nawiązanie znajomości oraz zdobycie kontaktów, które oprócz talentu są w branży filmowej najważniejsze. Tego typu przyjaźnie mogą za kilka lat zaowocować wspólnymi międzynarodowymi projektami.

Rzeczywiście, wszyscy uczestnicy potraktowali sprawę bardzo poważnie. Brali aktywny udział w Konfrontacjach. Codziennie od rana sala kina Ars-Aneks była wypełniona.

– Filmy ze Studia Munka pokazywane były obok etiud ze szkoły z Barcelony. Nasze okazały się bardzo narracyjne w zestawieniu z eksperymentami Hiszpanów, którzy tworzyli głównie pod wpływem Bunuela i Godarda – powiedział nam Tomasz Jurkiewicz, który pokazywał na Konfrontacjach film „Gdyby ryby miały głos”. – W rozmowach po seansie filmowcy z Barcelony mówili, że bardzo podobały im się filmy ze Studia Munka. Byli zdziwieni, dlaczego takich filmów nie pokazuje się u nas w telewizji publicznej, a goszczą jedynie na festiwalach i w niszowych stacjach. Według nich spełniają wszystkie warunki kina dla poszukującego telewizyjnego widza.

Następne Konfrontacje już za rok, w ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

20.04.2011