Podsumowanie roku 2010

fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Przez ostatni rok redakcja internetowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z uwagą śledziła polskie życie filmowe. Uczestniczyliśmy w ważnych wydarzeniach, festiwalach, premierach nowych polskich filmów, rozmawialiśmy z twórcami. Pora przyjrzeć się bliżej, jaki był miniony rok.

 

styczeń 2010 | luty 2010 | marzec 2010 | kwiecień 2010 | maj 2010 | czerwiec 2010 | lipiec 2010 | sierpień 2010 | wrzesień 2010 | październik 2010 | listopad 2010 | grudzień 2010

 

styczeń 2010

 

W styczniu pisaliśmy o trwających w Gdyni przygotowaniach do realizacji „Czarnego czwartku”, filmu fabularnego poświęconego wydarzeniom mającym miejsce w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu. Gościliśmy na premierze „Wszystko co kocham” Jacka Borucha, rozmawialiśmy z reżyserem, pisaliśmy o wygranych przez ten film „Prowincjonaliach” i obecności „WCK” na festiwalu w Sundance. Pisaliśmy o dotacjach z funduszu Eurimages dla polskich koprodukcji, a także o uroczystości uświetniającej jubileusz 60-lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Rozmawialiśmy z Janem Komasą o pracy nad „Salą samobójców” i Anną Jadowską o jej filmie „Z miłości”: były to nasze pierwsze realizacje wideo. Napisaliśmy o premierze debiutu Marcina Wrony – film „Moja krew” trafił na polskie ekrany także w wersji cyfrowej. Odnotowaliśmy cyfrową rekonstrukcę „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa i pokazy polskich filmów dokumentalnych w Helsinkach.

 

Do kin weszły:

„Ciacho”, reż. Patryk Vega
„Wszystko co kocham”, reż. Jacek Boruch
„Moja krew”, reż. Marcin Wrona

do góry

 

luty 2010

 

W lutym pilnie śledziliśmy oscarowe losy filmu „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, wraz z Danutą Szaflarską świętowaliśmy jej urodziny w Iluzjonie a także śledziliśmy losy polskich filmów na festiwalu w Rotterdamie. Podczas 60. Berlinale rozmawialiśmy z Agatą Buzek – wyróżnioną tytułem Shooting Star razem z dziesiątką najbardziej obiecujących aktorów z całej Europy. Relacjonowaliśmy dla czytelników naszej strony także wręczenie nagród krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich – w 2010 roku Złotą Taśmą dla filmu polskiego nagrodzono „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Byliśmy także na konferencji prasowej, towarzyszącej pokazowi filmu „Kołysanka”. Również w lutym kontynuowaliśmy realizację wywiadów wideo – do stycznia 2011 nakręciliśmy ponad 80 relacji i wywiadów z ludźmi kina.

 

Do kin weszły:

„Randka w ciemno”, reż. Wojciech Wójcik

„Kołysanka”, reż. Juliusz Machulski

„Las”, reż Piotr Dumała

do góry

 

marzec 2010

 

Miesiąc rozpoczęliśmy od relacji z ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych „Orły”, podczas której aż osiem statuetek zdobył film „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza. Pisaliśmy m.in. o rekordowej liczbie zgłoszeń w konkursie scenariuszowym Hartley-Merrill, a także o nagrodzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych dla Abla Korzeniowskiego. Uczestniczyliśmy w polsko-włoskich spotkaniach filmowych, podczas których dyskutowano o sytuacji kina dla dzieci i młodzieży w Polsce i we Włoszech. Byliśmy na premierze filmu „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego oraz spotkaniu z twórcami „Mistyfikacji”.

 

Relacjonowaliśmy sejmowy pokaz „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, pisaliśmy o nagrodach dla polskich dokumentalistów: 8 marca Paweł Łoziński zdobył nagrodę za reżyserię filmu „Chemia” na praskim festiwalu One World, a podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych ZagrebDox film Wojciecha Kasperskiego „Otchłań” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu młodego dokumentalisty.

 

O filmie „Trick” rozmawialiśmy z Piotrem Adamczykiem. Pisaliśmy o premierze „Maski” Braci Quay w Londynie, pokazach „Lasu” Piotra Dumały w Buenos Aires oraz prezentacji dokumentu „Dialog” na Islandii. Byliśmy na planie „Kreta” – debiutu fabularnego Rafaela Lewandowskiego, odwiedziliśmy też ekipę realizującą w Warszawie i w Modlinie nowy film Agnieszki Holland „Ukryci” („Hidden”).

 

Do kin weszły:

„Różyczka”, reż. Jan Kidawa-Błoński
„Trick”, reż. Jan Hryniak
„Beats of Freedom – zew wolności”, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
„Mistyfikacja”, reż. Jacek Koprowicz

do góry

 

kwiecień 2010

 

Na początku miesiąca rozmawialiśmy z twórcami filmu „Hel”: reżyserką Kingą Dębską i odtwórcą głównej roli Pawłem Królikowskim. Uczestniczyliśmy w sejmowym pokazie filmu dokumentalnego „Beats of Freedom – zew wolności”, a także prezentacji nowej witryny internetowej Nitrofilm, która prowadzona jest przez Filmotekę Narodową. Pisalismy m.in. o premierze filmu dokumentalnego „Marysina Polana” na festiwalu Vision du Reel w szwajcarskim Nyon.

 

Uczestniczyliśmy w krakowskim festiwalu Off Plus Camera, podczas którego o rozwoju technologii 3D w kinematografii rozmawialiśmy ze Sławomirem Idziakiem. Jako pierwsi napisaliśmy o nagrodzie dla Waldemara Pokromskiego, którą otrzymał w Niemczech za charakteryzację do filmu „Biała wstążka” Michaela Haneke, a także o laureatach 3. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”, który odbywał się w Moskwie.

 

25 kwietnia Filmoteka Narodowa obchodziła 55-lecie swojego istnienia. Z jej dyrektorem, prof. Tadeuszem Kowalskim, kilka dni wcześniej rozmawialiśmy o historii, działalności i planach kierowanej przez niego instytucji. Pod koniec kwietnia zamieściliśmy wywiad wideo z  Markiem Najbrtem, którego „Protektor”, opowieść o niełatwej miłości w czasach wojennej okupacji Czechosłowacji, wygrał krakowski festiwal Off Plus Camera.

 

Do kin weszły:

„Hel”, reż. Kinga Dębska
„Handlarz cudów”, reż. Bolesław Pawica, Jarosław Szoda

do góry

 

maj 2010

 

7 maja rozpoczął się 7. festiwal Planete Doc Review, poświęcony kinu dokumentalnemu. Dla naszych czytelników relacjonowaliśmy m.in. masterclass Wernera Herzoga; rozmawialiśmy też z Michałem Marczakiem, laureatem Nagrody Magicznej Godziny za film „Koniec Rosji”, i autorką dokumentu o Komitecie Obrony Robotników – Joanną Grudzińską, która opowiedziała nam o współpracy z braćmi Dardenne, dwukrotnymi laureatami Złotej Palmy w Cannes, producentami jej filmu.

Rozmawialiśmy z twórcami filmu „Redland”: reżyserem Asielem Nortonem oraz współscenarzystką i producentką obrazu Magdaleną Zyzak, a także z reżyserem Gerwazym Regułą i aktorką Iloną Ostrowską, którzy opowiedzieli nam o filmie „Droga do Raju”. Pisaliśmy m.in. o zwycięzcach XIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka i o rozstrzygniętym II konkursie Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego. W maju pisaliśmy również o nagrodzie w Cannes dla Jacka Piotra Bławuta. Rozmawialiśmy z Tomaszem Bagińskim oraz Rafałem Wojtunikiem o animacjach studia Platige Image, pokazywanych podczas Expo 2010 w Szanghaju.

 

24 maja rozpoczął się 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który szczegółowo relacjonowaliśmy, pisząc o pokazach najnowszych polskich filmów, ale także o sesji „Literatura dla filmu”, podczas której spotkali się prozaicy, dramaturdzy i filmowcy. Podczas festiwalu w Gdyni rozmawialiśmy m.in. z Andrzejem Barańskim, przewodniczącym Jury, Markiem Lechkim i Ryszardem Kotysem o filmie „Erratum”, Maciejem Wojtyszką o „Świętym interesie” oraz ze Slawomirem Rogowskim, producentem obrazu „Matka Teresa od kotów”. Naszymi rozmówcami byli też Ewa Pytka, Andrzej Chyra, Bartek Konopka, Marcin Wrona i Łukasz Dzięcioł.

 

26 maja po raz 3. wręczono w Sopocie Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, natomiast 29 maja podczas gali zakończenia 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na żywo podawaliśmy listę laureatów na naszym profilu na Facebooku.

Zaraz po 35.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni relacjonowaliśmy przebieg 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

W maju na naszych stronach (w dziale „Pierwsze Ujęcie”) ruszyła giełda pracy.

 

Do kin weszły:

„Fenomen”, reż. Tadeusz Paradowicz
„Droga do raju”, reż. Gerwazy Reguła
„Bad Boys. Cela 425″, reż. Janusz Mrozowski
„Piksele”, reż. Jacek Lusiński

do góry

 

czerwiec 2010

 

6 czerwca zakończył się jubileuszowy 50. Krakowski Festiwal Filmowy. Podczas festiwalu rozmawialiśmy m.in. z Katarzyną Klimkiewicz, Marią Zmarz-Koczanowicz, Jakubem Stożkiem, autorkami filmu „Warszawa do wzięcia” Julią Ruszkiewcz i Karoliną Bielawską, a także Piotrem Kielarem i Kubą Czekajem. W czerwcu rozpoczęliśmy zamieszczanie realizowanych przez nas materiałów wideo w serwisie YouTube. Jedną z pierwszych zamieszczonych tam naszych realizacji był wywiad z Janem Jakubem Kolskim. Poprosiliśmy też czytelników serwisu www.pisf.pl o podsumowanie naszej pracy w specjalnej ankiecie.

 

Pisaliśmy o kolejnych nagrodach dla „Galerianek”, pokazach polskich filmów w Szanghaju, nagrodzie w Nowym Jorku dla filmu „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego oraz Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Na stronie znalazły się teksty o rekonstrukcji cyfrowej filmu „Salto” Tadeusza Konwickiego i przygotowywanych przez studio Platige Image materiałach, związanych z obchodami 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Nie zabrakło materiałów o jubileuszach: Filmoteki Narodowej i Wlodzimierza Niderhausa.

 

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie Nagrodę „Srebrnego Św. Jerzego” za Najlepszą Reżyserię zdobył Jan Kidawa-Błoński za film „Różyczka”. W konkursie „Perspektywy”, prezentującym filmowe debiuty i filmy wyznaczające nowe perspektywy w światowej kinematografii zwyciężył film Borysa Lankosza „Rewers”.

 

W czerwcu zamieściliśmy również wywiad z  Radą Šešic, ktora jest selekcjonerką pracującą przy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, a także przy festiwalach w Rotterdamie i Sarajewie. Zaprezentowaliśmy też na naszej stronie wyniki III edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

Do kin weszły:

„Benek”, reż. Robert Gliński
„Wenecja”, reż. Jan Jakub Kolski

do góry

 

lipiec 2010

 

W lipcu towarzyszyliśmy twórcom filmu „Matka Teresa od kotów” na festiwalu w Karlowych Warach, gdzie rozmawialiśmy z reżyserem obrazu Pawłem Salą. Podczas festiwalu spotkaliśmy się również z aktorką Karoliną Gruszką, która wystąpiła w filmie „3 sezony w piekle” autorstwa czeskiego reżysera Tomasa Masina. Zrealizowaliśmy też wywiad wideo z z Jerzym Kapuścińskim, dyrektorem studia filmowego „Kadr” i producentem filmu „Rewers” Borysa Lankosza. Film ten pokazywany był w Karlowych Warach w pozakonkursowej sekcji Variety Critics’ Choice. Startujący w Konkursie Głównym film „Matka Teresa od kotów” nagrodzony został w kategorii najlepsza rola męska – wyróżnienie to przypadło wspólnie młodym aktorom: Mateuszowi Kościukiewiczowi i Filipowi Garbaczowi. W Konkursie Dokumentalnym widzowie mogli obejrzeć „Przyrzeczoną” Lesława Dobruckiego, a w sekcji 2010: A Musical Odyssey zaprezentowano film „Beats of Freedom. Zew wolności” Wojciecha Słoty i Leszka Gnoińskiego. Polskie produkcje pojawiły się także w ramach prezentacji Works in Progress.

Kolejnym opisywanym przez nas festiwalem było Script Forum – impreza towarzysząca „Latu Filmów” w Warszawie. Pisaliśmy o wręczeniu nagród w konkursie na scenariusz noweli filmowej, zorganizowanym przez Studio Munka, debacie poświęconej sposobom portretowania kobiet w kinie, a także o uroczystym wręczeniu nagrody za całokształt twórczości scenariopisarskiej Tadeuszowi Chmielewskiemu.

 

W sklepach pojawiło się potrójne DVD „Polskie Debiuty 2009/2010”, prezentujące filmy wyprodukowane przez Studio Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, w ramach programów: „30 minut”, „Pierwszy dokument” i „Młoda animacja”.

Lech Majewski, reżyser m.in. takich filmów jak „Angelus” (2001) czy „Wojaczek” (1999) opowiedział nam o swoim najnowszym przedsięwzięciu: realizacji filmu „Młyn i krzyż” na podstawie obrazu Petera Bruegla „Droga na Kalwarię”. Odwiedziliśmy również plan najnowszego filmu Jacka Bromskiego „Uwikłanie”, a o nowych projektach: „Ki” i „Jesteś Bogiem” opowiedział nam reżyser Leszek Dawid.

 

W lipcu byliśmy także na jubileuszowym 10. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, skąd pisaliśmy o retrospektywach: Wojciecha J. Hasa i Daniela Szczechury, nowych filmach Adama Sikory i polskich dokumentach. Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty Jury przyznało filmowi „Zwyczajna historia” w reżyserii Anochy Suwichakornpong. Wrocławską Nagrodę Filmową otrzymało „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

28 lipca odbyła się konferencja prasowa połączona z przedpremierowym pokazem filmu „Miasto ruin”. Obraz ten, wykonany w technice 3D przez Platige Image, jest cyfrową rekonstrukcją zniszczonej po Powstaniu Warszawy.

do góry

 

sierpień 2010

 

W przededniu 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spotkaliśmy się z Leszkiem Wosiewiczem, który kończy pracę nad swoim najnowszym filmem, zatytułowanym „Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego”.

 

Uczestniczyliśmy w 4. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, gdzie rozmawialiśmy z Grażyną Torbicką, Piotrem Mareckim i Leszkiem Korusiewiczem. Wzięliśmy również udział w spotkaniu w ramach cyklu „Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego”, którego bohaterem był m.in. czeski twórca Jan Hřebejk.

W Zwierzyńcu po raz 11. odbyła się Letnia Akademia Filmowa. Rozmawialiśmy z jej twórcą Piotrem Kotkowskim i aktorem Lechem Dyblikiem. W cyklach „Polskie kino w perspektywie Szkoły” oraz „Indeks Filmówki”, przygotowanych z okazji 60-lecia łódzkiej PWSFTviT, zwierzynieccy widzowie oglądali etiudy szkolne dziś już uznanych reżyserów, a także ich najnowsze filmy fabularne. W Zwierzyńcu zaprezentowano retrospektywę filmów dokumentalisty Henryka Dederki, który pokazał także swój najnowszy film „Witajcie w mroku”. Istotną częścią zwierzynieckiej imprezy był Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych. 14 sierpnia poznaliśmy jego laureatów.

 

20 sierpnia, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Haugesund po raz 26. wręczono Norweskie Nagrody Filmowe „Amandy”. Najlepszą aktorką uznano Agnieszkę Grochowską za jej kreację w  filmie „Upperdog” w reżyserii Sary Johnsen. „Upperdog” otrzymał także tytuł Najlepszego Norweskiego Filmu.

Pisaliśmy także o nagrodach dla filmu „Zero” w Rumunii i animacji „Danny Boy” w Austrii.

 

Do kin weszły:

„Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz”, reż. Adam Dobrzycki
„Święty interes”, reż. Maciej Wojtyszko

do góry

 

wrzesień 2010

 

1 września w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbyła się uroczysta premiera filmu „Korespondent Bryan”, zrealizowanego przez Eugeniusza Starky.

 

We wrześniu wybrany został polski kandydat do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Został nim obraz „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.

 

Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, wspólnie z EFA Productions gGmbH ogłosili listę najlepszych filmów typowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej. Znalazło się na niej 46 tytułów, wśród nich „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza.

 

3 września rozpoczął się 37. Telluride Film Festival w USA. Podczas tej edycji po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności najnowszy film Petera Weira „The Way Back” („Niepokonani”), współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do kin trafił film dokumentalny „Dzieci Wehrmachtu” w reżyserii Mariusza Malinowskiego, który udzielił nam z tej okazji wywiadu.

 

Przy okazji premiery filmu „Jestem twój” spotkaliśmy się z Mariuszem Grzegorzkiem i Mariuszem Ostrowskim, odtwórcą roli Artura. Obaj opowiedzieli o pracy nad filmem oraz inspiracjach, które towarzyszyły jego powstawaniu. Rozmawialiśmy również z Marcinem Dorocińskim o jego najnowszej kreacji – roli w debiucie fabularnym Bartka Konopki „Lęk wysokości”.

6 września na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbyła się oficjalna międzynarodowa premiera najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing”. W Wenecji film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Aktorską za najlepszą rolę męską.

Także na początku września, podczas 34. Montreal World Film Festival „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego zdobyła Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne.

Na rozpoczętym 23 września 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Reykjaviku widzowie tej imprezy obejrzeli 6 polskich produkcji. „Chrzest” Marcina Wrony znalazł się w Konkursie Głównym i został nagrodzony przez jury Kościoła Islandzkiego. W specjalnej prezentacji Focus On Poland znalazły się 4 produkcje z Polski, a „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego pokazano w sekcji Youth Program.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego w Batumi BIAFF zaprezentowano retrospektywę filmów Zbigniewa Rybczyńskiego, gdzie reżyser, obok irańskiego twórcy Abbasa Kiarostamiego, otrzymał nagrodę za całokształt twórczości i wkład w rozwój sztuki filmowej. Nagrodzono również 3 polskie filmy: „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, „Matkę” Jakuba Piątka i „Hanoi- Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz.

14 września rozpoczął się 29. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, podczas którego rozmawialiśmy z z Krzysztofem Łukaszewiczem, reżyserem „Linczu” (nagrodzonego w Koszalinie za najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny) oraz dyrektorem festiwalu, Januszem Kijowskim.

 

Do kin weszły:

„Dzieci Wehrmachtu”, reż. Mariusz Malinowski
„Zgorszenie publiczne”, reż. Maciej Prykowski
„Milczenie jest złotem”, reż. Ewa Pytka
„Matka Teresa od kotów”, reż. Paweł Sala
„Huśtawka”, reż. Tomasz Lewkowicz
„Jestem twój”, reż. Mariusz Grzegorzek

do góry

 

październik 2010

 

W pierwszy październikowy weekend przy okrągłym stole zasiedli filmowcy i pisarze. Przez dwa dni kilkadziesiąt osób reprezentujących oba środowiska twórcze dyskutowało o możliwościach współpracy przy nowych projektach filmowych. W październiku polskie filmy były pokazywane i nagradzane na Kubie, w Monachium, Chicago, na Węgrzech, w Chinach, Egipcie i na Słowacji.

 

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing” zdobył główną nagrodę (Astor de Oro) 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata w Argentynie. Nagrodę dla najlepszego aktora (Astor de Plata) otrzymał Vicent Gallo, grający w obrazie Jerzego Skolimowskiego główną rolę.

 

Film „Erratum” Marka Lechkiego zdobył nagrodę w kategorii debiutów reżyserskich na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. W październiku film ten otrzymał także Wyróżnienie Jury w Sekcji Konkursowej Flash Forward Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan. Polscy dokumentaliści zostali nagrodzeni na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i 53. Międzynarodowym Festiwalu Fil­mów Dokumen­tal­nych i Animowanych DOK Leip­zig w Lipsku. „Animowana historia Polski” Tomasza Bagińskiego została uhonorowana nagrodą Animago jako „Najlepsza wizualizacja” w 2010 roku.

Jako pierwsi napisaliśmy o nagrodzie dla Abla Korzeniowskiego na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gandawie, gdzie zostały wręczone wyróżnienia dla najlepszych kompozytorów muzyki filmowej. Nagroda Odkrycie Roku (Discovery of the Year) trafiła do autora ścieżki dźwiękowej do filmu „A Single Man” Toma Forda.

We Wrocławiu odbyła się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów „Interscenario”. W Łodzi zainaugurowano drugi semestr Akademii Polskiego Filmu. 28 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Animacji, a 15 października w warszawskim kinie Rejs odbył się panel dyskusyjny, połączony z prezentacją możliwości koprodukcyjnych między Indiami i  krajami europejskimi.

16 października zostały wręczone nagrody w pięciu sekcjach konkursowych 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jedną z dwóch równorzędnych nagród w Konkursie 1-2, Jury przyznało obrazowi „Erratum” w reżyserii Marka Lechkiego. Rozmawialiśmy z uczestnikami festiwalu: jurorem Konkursu Międzynarodowego, Françoisem Da Silvą, Tomaszem Schuchardtem, odtwórcą głównej roli w filmie „Chrzest” Marcina Wrony i Januszem Mrozowskim, reżyserem filmów dokumentalnych „Bad Boys. Cela 425″ oraz „Bad Girls. Cela 77″.

 

W październiku dwukrotnie odwiedziliśmy plan filmowy „Róży z Mazur”, nowej produkcji reżyserowanej przez Wojciecha Smarzowskiego. Byliśmy także na planie debiutu Adriana Panka – filmu „Daas”. Rozmawialiśmy też z Borysem Szycem, odtwórcą jednej z głównych ról w „Ślubach panieńskich” Filipa Bajona. W październiku zainaugurował działalność Mazowiecki Fundusz Filmowy.

 

Do kin weszły:

„Śluby panieńskie”, reż. Filip Bajon
„Wichry Kołymy”, reż. Marleen Gorris
„Chrzest”, reż. Marcin Wrona

do góry


listopad 2010

 

4 listopada odbyła się uroczysta gala otwierająca 4. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W Łodzi odbyło się 15. Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, natomiast w Krakowie – 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda&Anima”. Od 17 do 21 listopada w Centralnym Basenie Artystycznym trwało Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego. 18 listopada w warszawskim kinie Muranów rozpoczął się 6. Festiwal Filmy Świata Ale Kino!, 27 listopada natomiast – 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Po raz pierwszy odbywał się w Bydgoszczy.

 

Film „Zero” Pawła Borowskiego otrzymał trzy statuetki Konia Leonarda podczas gali Nagród Mediolańskiego Festiwalu Filmowego, która odbyła się 2 listopada w Los Angeles. Obraz „Cudowne lato” Ryszarda Brylskiego nagrodzono w Seattle i Chicago, a „Chemię” Pawła Łozińskiego i „Matkę” Jakuba Piątka w Teheranie. Film „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył pierwszą nagrodę dla Najlepszego Międzynarodowego Filmu Krótkometrażowego podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dokumentalnego DOCSDF w Meksyku.

 

Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus po raz pierwszy przyznano nagrodę w  konkursie Filmu Młodzieżowego. Jury składające się z polskich i niemieckich licealistów spośród 6 filmów prezentowanych w tej sekcji nagrodziło „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.

 

8 listopada ogłoszono w Warszawie zwycięzcę Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Został nim 24-letni Mateusz Kościukiewicz. Wyróżniono go za rolę w filmie „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. 16 listopada w warszawskim kinie Kultura odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. 17 listopada w ramach programu Europejskiego Forum Filmowego „Scanorama” odbyła się w Wilnie  premiera polsko-litewskiej koprodukcji „Back to Your Arms” („Powrócić w twe ramiona”) w reżyserii Kristijonasa Vildžiūnasa. W programie odbywającego się po raz 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinie znalazło się pięć polskich produkcji filmowych.

 

W listopadzie rozmawialiśmy m.in. z aktorką Urszulą Grabowską o filmie „Joanna” Feliksa Falka, Raoulem Servais, uznanym twórcą i propagatorem animacji z Belgii, belgijskim reżyserem Jaco Van Dormaelem, Arkadiuszem Jakubikiem – aktorem, muzykiem i reżyserem, Mártą Mészáros, absolwentem WGIK-u  Ilją Kazankowem, a także twórcami filmu „Jeż Jerzy”.

 

Do kin weszły:

„Skrzydlate świnie”, reż. Anna Kazejak
„Śniadanie do łóżka”, reż. Krzysztof Lang
„Prosta historia o miłości”, reż. Arkadiusz Jakubik
„Na północ od Kalabrii”, reż. Marcin Sauter
„Joanna”, reż. Feliks Falk

do góry

 

grudzień 2010

Podczas zakończonej 4 grudnia w Tallinie gali, krótkometrażowy film fabularny „Hanoi-Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz otrzymał Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Polsko-belgijska koprodukcja „Beyond the Steppes” w reżyserii Vanji d’Alcantary, z Agnieszką Grochowską w roli głównej, zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Marakeszu. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage rozmawialiśmy z  dyrektorem festiwalu Markiem Żydowiczem i jurorką Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, reżyserką Małgorzatą Szumowską. Grand Prix festiwalu, Złotą Żabę, w międzynarodowym Konkursie Głównym otrzymał Arthur Reinhart za zdjęcia do filmu „Wenecja” w  reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. 7 grudnia 2010 roku Rada PISF zatwierdziła Programy Operacyjne na rok 2011.

 

Pod koniec roku 2010 odwiedziliśmy dwa festiwale poświęcone filmom dokumentalnym – oba w Warszawie: „Sztukę Dokumentu” oraz „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”. Podczas tego drugiego festiwalu nagrodę im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie odebrał amerykański dokumentalista Frederick Wiseman, w którego masterclassie braliśmy udział.

Pisaliśmy o nagrodzie dla filmu Kuby Czekaja „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, jaką reżyser odebrał w Tokio i o nagrodzie dla animacji „Millhaven”, którą Bartek Kulas otrzymał na festiwalu w Anchorage. Zaprezentowaliśmy materiały wideo z warsztatów filmu dokumentalnego i animowanego, które odbyły się w Krakowie podczas „Etiudy&Animy”.

 

12 grudnia zakończyły się dwa Międzynarodowe Festiwale Filmowe, podczas których nagrodzono polskich twórców filmowych. W Tbilisi (Gruzja) podczas 11. Tbilisi International Film Festival nagrodzono Pawła Salę i film „Matka Teresa od Kotów”, natomiast w Salonikach (Grecja) na 51. Thessaloniki International Film Festival Nagrodę za Całokształt Twórczości odebrała Dorota Kędzierzawska, a Marek Lechki otrzymał Nagrodę za Najlepszy Scenariusz za film „Erratum”.

Rozmawialiśmy z aktorem Adamem Woronowiczem o jego najnowszych rolach, a także z krytykiem i pisarzem Krzysztofem Tomasikiem o filmach biograficznych. 13 grudnia w kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera kolejnego polskiego arcydzieła zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem publiczność obejrzała w nowej odsłonie „Wesele” Andrzeja Wajdy, o czym także pisaliśmy. 15 grudnia, również w warszawskim kinie Kultura, odbyła się promocja albumu i wernisaż wystawy „Aktorki polskiego filmu”. Tego samego dnia w Nowym Domu Poselskim odbył się kolejny pokaz z cyklu „Film Polski w Kulturze Narodowej”. Posłowie i senatorowie oraz zaproszeni goście obejrzeli dokument „Warszawa do wzięcia” w reżyserii Juli Ruszkiewicz i Karoliny Bielawskiej. W grudniu relacjonowaliśmy też spotkanie dokumentalistów, jakie odbyło się w warszawskim Nowym Wspaniałym Świecie. W tym miesiącu gościliśmy na planie debiutu filmowego Marii Sadowskiej, rozmawialiśmy z aktorem Wojciechem Zielińskim, Katarzyną Wilk z Krakowskiej Fundacji Filmowej i reżyserem filmu „Zwerbowana miłość” Tadeuszem Królem.

 

Do kin weszły:
„Czarny”, reż. Dominik Matwiejczyk
„Zwerbowana miłość”, reż. Tadeusz Król

do góry

 

Marta Sikorska

28.01.2011