Poeta i dzieci z nagrodami

„Odwyk” Krzysztofa Jankowskiego wygrał 10. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych.

 

O Grand Prix w konkursie międzynarodowym walczyło 25 tytułów. Jury pod przewodnictwem Janusza Zaorskiego uznało w sobotę, że najlepsza jest anegdota z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Uzasadnienie werdyktu brzmi: „Za bardzo udane połączenie pełnej humoru poezji Gałczyńskiego z okrutną rzeczywistością czasów stalinowskich” – pisze Jolanta Gajda-Zadworna.

23-minutowy film nawiązuje do zdarzenia, które pokazuje zarówno prywatny dramat jednostki, jak i jej uwikłanie w społeczno-polityczne realia. Oto szpital, w którym terapię odbywa znany poeta, i nieoczekiwana wizytacja, która kończy się… zwyczajowym piciem.

 

Przedstawicielom OFFowej Akademii Filmowej, wybierającym laureatów Nagród Polskiego Kina Niezależnego, najwyraźniej zaś trudno było się uwolnić od nazwiska Czekaj.

Podczas gali wymieniano je, wywołując twórcę najlepszego filmu i reżysera („Twist & Blood”) oraz scenarzystę („Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”). A także przy nagrodach za zdjęcia (Adam Palenty) i montaż (Daniel Gąsiorowski) dla „Ciemnego pokoju…”.

 

07.11.2011