Pokaz dokumentu Radki Franczak "Gdzie jest Sonia?" we "Wrzeniu świata"

Szkoła Wajdy zaprasza na seans filmu Radki Franczak o niezwykłej zakonnicy mieszkającej w murach prawosławnego klasztoru w Rosji. Pokaz odbędzie się 5 grudnia o 19.00 w ramach współpracy Szkoły Wajdy z Księgarnią Instytutu Reportażu – Wrzenie Świata. Po pokazie będzie można spotkać się i porozmawiać z reżyserką filmu.

„Gdzie jest Sonia”

Sonia, młoda zakonnica, w nocy maluje ikony, a potem śpi do południa; ma psa, koty, egzotyczne ptaki oraz ciało, które zbuntowało się przeciwko surowemu mniszemu rygorowi. Próbując zrozumieć naturę bohaterki i sens jej życiowych wyborów, docieramy do rodziny Sonii, naznaczonej trudną historią Rosji. Film „Gdzie jest Sonia?” jest podróżą do wnętrza prawosławnego kościoła, która pokazuje odradzanie się głębokiej duchowości narodu. Radka Franczak opowiada o niezwykłej kobiecie próbującej w murach cerkwi odbudować wartości, jakie rosyjskie społeczeństwo utraciło pod rządami kolejnych politycznych reżimów. Film pokazuje także jak w pozornie sztywnych ramach prawosławnego klasztoru można stworzyć świat pełen życia, piękna i artystycznej ekspresji.

 

Szukając bohaterek do filmu o rosyjskich kobietach, trafiłam do monastyru w Ivanowie. Zaprowadzono nas do warsztatu „artystek” czyli zakonnic malujących ikony. Mimo, że było tam ich kilka, widziałam tylko jedną mniszkę. Siedziała przy sztalugach i malowała ikonę oblizując z przejęcia wargi. Koło niej leżał czarny rotwailer, a na kolanach spały dwa koty. Co chwilę spoglądała w okno albo uśmiechała się. W pierwszych kilku zdaniach powiedziała mi ze od kiedy pamięta szukała w życiu piękna. Niezwykła siła i energia bijąca od niej oraz te właśnie słowa stały sie początkiem filmu, próbą uchwycenia poszukiwania piękna, duchowości oraz portretu Soni – wspomina Radka Franczak.

Premiera na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Bożena Janicka w miesięczniku „Kino” napisała, że „Gdzie jest Sonia?” jest jedną z najbardziej niezwykłych relacji o dwoistości człowieka, jaką można znaleźć w sztuce dokumentu. Polska premiera filmu odbyła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2012 roku. Film został też doceniony za granicą i znalazł się w konkursach międzynarodowych festiwali Visions du Reel w Szwajcarii i DOK Leipzig w Niemczech.

 

Radka Franczak jest absolwentką Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Film „Gdzie jest Sonia?” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i został wyprodukowany przezWajda Studio oraz Otter Films. Po seansie filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserką, które poprowadzi reporterka Ewa Wołkanowska-Kołodziej.

 

„Gdzie jest Sonia?”, reż. Radka Franczak

Środa, 5 grudnia, godzina 19.00, księgarnia Instytutu Reportażu „Wrzenie Świata”,

ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa

 

Informacja prasowa

05.12.2012