Pokaz filmu „Hanoi-Warszawa”

25 maja w warszawskiej Klubokawiarni Chłodna25 rozpocznie się seria projekcji filmowych i dyskusji pt. „Narracje migrantów”. Jako pierwszy w cyklu zaprezentowany zostanie film autorstwa Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi – Warszawa” (30 min.) – opowiadający historię Mai Anh – młodej Wietnamki, która przedostaje się do Polski przez zieloną granicę i na własną rękę, bez znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy. Scenariusz filmu wygrał konkurs Kino Polska „Młode Kadry – Debiutanci” oraz otrzymał nagrodę specjalną w konkursie młodego kina podczas 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnychw Gdyni w 2009r. Podczas tego festiwalu wyróżnienie honorowe odtrzymała odtwórczyni głównej roli – Thu Ha Mai. W uzasadnieniu jury film został wyróżniony za wpisanie kina polskiego w szeroko pojęte procesy emancypacyjne.

 

Katarzyna Klimkiewicz jest absolwentką reżyserii w Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jest również autorką reportaży i filmów dokumentalnych. Jej „Wasserschlacht- wielka wojna graniczna” o bitwie anarchistów w centrum Berlina, został nagrodzony na Berlinale Talent Campus 2007 nagrodą Berlin Today Award.

Po filmie odbędzie się otwarta dyskusja z gośćmi specjalnymi związanymi z polskimi organizacjami zajmującymi się udzielaniem wsparcia m.in. osobom bez uregulowanego pobytu w Polsce. Autorka filmu a także zaproszone osoby opowiedzą o procesie tworzenia filmu oraz o problemach osób bez uregulowanego pobytu w Polsce.
Kolejne wydarzenia w serii:

 

1 czerwca (wtorek), godz. 18:30
Pokaz dokumentu pt. „Bab Sebta” pokazujący sytuacji imigrantów z Afryki chcących przedostać się Afryki północnej do Europy.

 

7 czerwca (poniedziałek), godz. 18:30
Pokaz filmu pt. „Moskwa” nt. sytuacji imigrantów w Rosji. Po filmie dyskusja ze specjalistą Instytutu Spraw Publicznych, Mirosławem Bienieckim, nt. różnych programów integracyjnych dla imigrantów.

 

15 czerwca (wtorek), godz. 18:30
Pokaz dokumentu pt. „Pani z Ukrainy” pokazujący portret Pani Lesyi Gladki, która przyjechała z Ukrainy do Polski w celach podjęcia pracy. Po filmie, dyskusja z reżyserem filmu, Pawłem Łozińskim, oraz specjalistami nt. sytuacji imigrantów z Ukrainy w Polsce.

 

Pokazy serii „Narracje migrantów” organizowane są przez Fundację Forum Różnorodności, warszawskie Centrum Powitania i Klubokawiarnię Chłodna 25 przy udziale dofinansowania z Unii Europejskiej.

20.05.2010