Pokaz filmu "Oberlangen" w Muzeum Powstania Warszawskiego

14 kwietnia odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Oberlangen” w reżyserii Małgorzaty Bramy. Pokaz uświetni obchody 71. rocznicy wyzwolenia obozu.

Film zrealizowany na podstawie autentycznych wspomnień

Film opowiada, na podstawie autentycznych wspomnień kobiet – żołnierzy Armii Krajowej, historię jenieckiego, kobiecego obozu w Oberlangen. Tam, do północno-zachodnich Niemczech wywożone były uczestniczki powstania warszawskiego. Zdjęcia powstawały m.in. w Warszawie, Piasecznie i Majdanku. Na planie spotkały się dwa pokolenia – kombatantki opowiadające o blisko pół roku na przełomie 1944 i 1945 r. spędzonym w tym obozie i ich współczesne odpowiedniczki – młode dziewczyny wybrane do filmu w castingu.

Kombatantki wspominają

Kombatantki po latach nie wspominają jednak tego obozu jako traumy. „To nie był obóz koncentracyjny, tylko jeniecki. Byłyśmy młode i wytrzymałe. Poza tym tak organizowano nam czas, że nie było go na myślenie” – wspominają. „Kopałyśmy rowy, urządzałyśmy baraki, rozładowywałyśmy transporty. Ale i uczyłyśmy się języków, zrobiłyśmy nawet pokaz mody w sylwestra”.

Gość specjalny pokazu

Gościem specjalnym pokazu będzie Janina Wiewiórska-Sieradzka ps. „Zawadzka”, łączniczka z 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik”, jeniec obozu Oberlangen. Film powstał na zlecenie przewodniczącej Koła i Środowiska Oberlangen, pani Eugenii Cegielskiej, ostatniej żyjącej komendantki obozu. Film powstał w 2012 r. ze składek byłych kobiet – jeńców oraz dzięki dofinansowaniu przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i miasto st. Warszawa.

Pokaz odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18:00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Informacja prasowa

04.04.2016