Pokaz filmu "Zimowy ojciec" na Festiwalu w Gdyni

„Zimowego ojca” będzie można zobaczyć 10 czerwca podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To pierwszy polski pokaz filmu zrealizowanego w koprodukcji polsko-niemieckiej, w którym wystąpili również polscy aktorzy m.in. Daniel Olbrychski i Julia Kamińska. Film był kręcony w plenerach Trójmiasta i polskiego Wybrzeża. Producentem ze strony polskiej jest Pokromski Studio, wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Gdyńskie Centrum Kultury.

 

Specjalny, przedpremierowy pokaz filmu „Zimowy ojciec” w odbędzie się w sekcji „Filmy z Gdyni” 10 czerwca o godz. 12.00, w Multikinie, w sali nr 3.

 

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się 21 stycznia na Festiwalu „Max Ophuls Preis” w Saarbruecken. W Niemczech film objęty jest kategorią utworu „szczególnie wartościowego”, a jesienią zacznie się jego tournee po europejskich kinach . Polski producent także na jesieni, planuje wprowadzenie do kin polskiej wersji językowej filmu, wraz z oferta edukacyjną skierowaną do szkół.

 

W sposób ciekawy i zabawny film opowiada o zawiłych, środkowoeuropejskich losach. Katharina, zwana Katką, mieszka z rodzicami w berlińskiej kamienicy, drzwi w drzwi ze swoim najlepszym przyjacielem. Na pierwszy rzut oka Katka sprawia wrażenie jakby przezroczystej i bardzo delikatnej, odrobinę przypomina elfa. W rzeczywistości mocno stoi na nogach, jest samodzielna i silna. W wigilijny wieczór dowiaduje się, że jej biologicznym ojcem nie jest Daniel, lecz Aleksiej, Rosjanin z Władywostoku. Był on pierwszą wielką i skrywaną miłością jej matki. Po ponad dziesięciu latach milczenia daje o sobie znać. Świat Katki wali się w gruzy. Dlaczego matka nigdy nie wyjawiła jej tej tajemnicy? Czy można mieć jednocześnie dwóch ojców? A ten nowy, który nawet jeszcze nie wie, że ma córkę, kim jest? Dziewczynka wraz z przybraną babcią, urodzoną na Mazurach, wyrusza w pełną przygód podróż w poszukiwaniu swojego ojca. Starym NRD-owskim busem przemierzają owianą zimową aura Polskę, poznają jej piękno i napotykają na swojej drodze wielu pomocnych i gościnnych ludzi.

 

„Zimowy ojciec” (Wintertochter)

Reżyseria: Johannes Schmid

Scenariusz: Michaela Hinnenthal, Thomas Schmid, Nora Lehmermenn

Występują: Ursula Werner, Nina Monka, Leon Seidl, Dominik Nowak, Merab Ninidze, Katharina Marie Schubert, Maxim Mehmet, Julia Kamińska oraz Daniel Olbrychski

Zdjęcia: Michael Bertl

Muzyka: Katrin Mickiewicz

Scenografia: Dorothee von Bodelschwingh, Katarzyna Filimoniuk

Dźwięk: Marc Meusinger

Montaż: Thomas Kohler

Kostiumy: Walter Schwarzmeier

Charakteryzacja: Waldemar Pokromski

Kierownik produkcji: Janusz Czech

Produkcja: Schlicht und Ergreifend oraz Pokromski Studio

Producent: Mikołaj Pokromski, Philipp Budweg, Thomas Blieninger

Dystrybucja: Zorro Film

Sprzedaż światowa: Telepool GmbH

Kraj i data produkcji: Niemcy, Polska 2010 Czas projekcji: 90 min.

 

Informacja prasowa

07.06.2011